Відродження права — відродження справедливості

10.10.2003

      Юридичний факультет Київського національного економічного університету відзначає 10-ту річницю свого заснування. Насправді ж він є відродженням соціально-правового факультету, заснованого ще у 1920 році. Історія свідчить, що фахівців з господарського права не жалували не лише в 20-х, а й у 80-х роках минулого століття. Тепер про них дбає не лише деканат, а й ЄС.

      Про випускників КНЕУ більше знають як про фахівців економічного профілю. Цей заклад розпочав свою історії майже 100 років тому — в 1906 році були засновані приватні Вищі комерційні курси, які згодом перетворено у Київський комерційний інститут. У 1920 році його перейменовано у Київський інститут народного господарства, який у 1997 році став Київським національним економічним університетом.

      А ось розповіді про випускників-юристів зустрічаємо нечасто. Хоча історія нашого факультету теж розпочалася давно — у 1920 році. У складі тодішнього соціально-економічного факультету спочатку було відкрито правове відділення, а через рік — соціально-правовий (юридичний) факультет з відділеннями — судовим, адміністративним, соціологічним, охорони праці й соціального забезпечення. На жаль, цей факультет припинив своє існування у 1930 році, швидше за все, з політичних мотивів. Більшість викладачів стали жертвами репресій, які почалися ще у 20-ті роки.

      Тож тривалий час підготовка юристів в Україні здійснювалася лише у п'яти вузах, в основному, для судових, слідчо-прокурорських установ та для роботи в місцевих радах. А от господарсько-правовій спеціалізації не приділялася належна увага, хоча в цьому була велика потреба. У 1988 році на підприємствах і в установах України працювало всього 15 тисяч юрисконсультів. Недостатньо їх було в міністерствах та відомствах. Але й тоді, скорочуючи управлінський апарат, передусім, ліквідовували або значно звужували юридичні служби.

      Лише корінна перебудова управління економікою поставила вимоги про перегляд підготовки юристів. Одним з перших, хто виступив за необхідність створення юридичних факультетів при тодішньому Київському інституті народного господарства та інших провідних економічних вузах, був доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН України В. Ф. Опришко. Під його керівництвом у 1993 році була розроблена програма підготовки юристів господарсько-правової спеціалізації, яку затвердило Міністерство освіти України. Якщо 1993 року юридичну підготовку отримали 50 студентів, то цього року набір лише на денну форму навчання склав 600 чоловік.

      Наскільки навчальний план факультету відповідає вимогам часу, свідчить, зокрема, й те, що у 1999 році він виграв грант у рамках програми ЄС Темпус-Тасіс. Це дозволило вдосконалити навчальні програми з урахуванням європейського досвіду, видати підручник «Право Європейського Союзу». 15 викладачів стажувалися в університетах Марбурга, Відня, Ньюкасла. І ось новий проект, спрямований на підготовку фахівців у галузі міжнародного економічного права, теж виграв грант ЄС, який починаємо освоювати з зарубіжними партнерами. Безперечно, швидкому розвитку факультету сприяла і допомога ректора Павленка  А. Ф. та проректорів університету.

      З кожним роком на факультет приходить все більше здібних студентів, які наполегливо вчаться та беруть активну участь у науковій роботі. До цього їх заохочує і Вчена рада, яку очолює декан В. Ф. Опришко. Кращим студентам призначаються підвищені стипендії.

      За організацію наукової і навчально-методичної роботи В. Ф. Опришко не раз відзначався у різноманітних номінаціях всеукраїнського конкурсу «Юрист року», а його книги — у конкурсах на краще юридичне видання.

      На творчий науковий пошук як студентів, так і молодих викладачів націлює широка програма наукових конференцій. Досить цікаво пройшла конференція «Адміністративна реформа в Україні: шлях до європейської інтеграції», а в квітні відбулася ювілейна, 70-та, конференція «Соціально-економічний розвиток України на початку XXI століття». Від юрфаку в ній взяли участь 15 викладачів та 85 студентів — майже втричі більше, ніж торік. Найбільший інтерес виявили студенти 4-го курсу, можливо, через те, що мали певне заохочення з боку викладачів — додаткові 5 балів на іспитах. Кращих доповідачів делегували на щорічну міжнародну наукову конференцію до Санкт-Петербурзького державного університету. Саме на ній Євген Підлісний за доповідь «Проблеми правового регулювання діяльністю ТНК» отримав найвищу відзнаку, а тези його виступу ввійшли до наукового збірника.

      За останні два роки більше 200 студентів займалися науковою діяльнiстю. Кращі доповіді опубліковано у збірнику «Правове регулювання економіки», який є науковим фаховим виданням України.

      Цікаве дозвілля студентів — теж важливий виховний і навчальний процес. На факультеті збережено інститут кураторства. Тож чимало цікавих заходів відбувається з ініціативи студентів і викладачів. Минулого року створено юридичну клініку, в якій студенти під керівництвом викладачів надають необхідну правову допомогу малозабезпеченим верствам населення. Працює студентське самоврядування.

      Тож закінчуючи навчання, більшість випускників усе ж залишаються зі своїм юрфаком. Разом з викладачем Оленою Єременко створили Асоціацію випускників. Це — не лише цікаві зустрічі, а й можливість реально оцінювати відповідність навчальних програм потребам практики. Створюється «сайт випускників». Так що всі, хто навчався на факультеті, а нині вони працюють не лише в Україні, а й за кордоном, зможуть без проблем знаходити один одного.

      Врешті, випускник — це обличчя будь-якого навчального закладу. Не є винятком і юридичний факультет нашого університету. За 10 років він випустив майже дві тисячі фахівців, які спрямовують свої знання на побудову правової держави.

Віталій ТЕПЛЮК,

старший викладач кафедри правового регулювання економіки КНЕУ.

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>