30 червня лідери країн ЄС зібралися на позачерговий саміт, щоб обговорити кандидатури керівників основних інституцій блоку після травневих виборів до Європарламенту.
Але оскільки їм так і не вдалося узгодити кандидатуру наступного президента Європейської комісії, у роботі саміту було оголошено перерву.
Про це повідомив у ніч на понеділок у «Твіттері» представник президента Європейської Ради Пребен Ааманн.
Глава Європейської Ради Дональд Туск уночі, 1 липня, перервав консультації щодо узгодження претендента на посаду нового керівника Єврокомісії через неможливість досягти згоди щодо жодної із запропонованих кандидатур. Хоча перед цим він провів індивідуальні консультації з кожним із 28 присутніх на позачерговому саміті ЄС у Брюсселі глав держав і урядів.
Перед початком саміту канцлерка Німеччини Анґела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон схвалили кандидатуру нідерландського соціал-демократа Франса Тіммерманса. Однак країни Вишеградської групи (Польща, Угорщина, Словаччина і Чехія) не погодились із цим, повідомляє агенція «Рейтер».
По-перше, Вишеградська четвірка не хоче бачити на найвищій посаді в Євросоюзі людину, яка, на думку представників цих східноєвропейських країн, виступає за масовий прийом мігрантів. Про що, до речі, і сам Тіммерманс неодноразово згадував під час дебатів.
По-друге, Тіммерманс допік лідерам Угорщини, Польщі та Чехії частими критикою та нагадуваннями про відхід окремих лідерів цих країн від принципів верховенства права та засад демократії. Йдеться передусім про угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана та лідера польської правлячої партії «Право і справедливість» Ярослава Качинського.
З цих же причин кандидатуру Тіммерманса відхилила також Італія. Угорський прем’єр Орбан прямо назвав можливе призначення Тіммерманса «серйозною історичною помилкою». Тіммерманс, до речі, нині обіймає пост віце-голови Європейської Комісії.
Для виходу з глухого кута До-нальд Туск запропонував інших кандидатів, у тому числі президента Світового банку Крісталіну Георгієву, представника ЄС на переговорах із Лондоном щодо «Брекзиту» Мішеля Барньє, а також прем’єр-міністра Ірландії Лео Варадкара. Однак жоден із кандидатів не отримав достатньої підтримки. Раніше з кола претендентів на посаду вибув також німецький політик Манфред Вебер, якого підтримувала Ангела Меркель.
У будь-якому випадку, консенсусу мають досягти до завтра, 3 липня, оскільки на середу призначено затвердження в Європарламенті узгодженого кандидата на найвищу посаду в ЄС.