Масова загибель бджіл по Україні цього року — справжя катастрофа не лише для власників пасік. Вона, безумовно, позначиться й на урожайності плодових та городніх культур, на самопочутті лісових покровів. Симптоматично, що мор, спричинений шкідливими агрохімічним засобами, починаючи з квітня, накрив усі регіони.
У Хмельницькій області нещодавно знову загинули кілька сотень бджолосімей. У селі Шевченко, що за 10 кілометрів від Славути, пасічник поскаржився на загибель своїх медоносних трудівниць: після посівної не дорахувався 40 бджолосімей.
Пасічники з Шевченко, Міньковець і Перемишля подали проби загиблих комах та ґрунту і насіння рослин із сусідніх полів до лабораторії. Тим часом агрокомпанія, що орендує землі навколо сіл із мертвими бджолами, стверджує, що обробляє посіяну тут сою лише дозволеними засобами.
Бджоляр Андрій Данилюк оприлюднив результати лабораторних досліджень iз Київського інституту екогігієни і токсикології: у посівному насінні сої з сусіднього поля виявлено три види пестицидів, які цілком збігаються із залишками отрути в підморі бджіл.
Зокрема, пестицид інсектицидної дії фіпроніл iз його пасіки перевищував смертельну для комах дозу в 15 разів. Та навіть маючи на руках докази внесеної у землю отрути, агрокомпанія не поспішає відшкодовувати збитки. Там засумнівалися в об’єктивності аналізів. Незадовго до того на Сумщині у 52 пасічників масово загинули бджоли, їм теж доведеться пройти всі кола судового пекла, намагаючись компенсувати збитки.
На щастя, не всі свідомі чи випадкові бджоловинищувачі відхрещуються од відповідальності. Так, фермер з Одещини погодився виплатити пасічникам Болградського району компенсацію за бджіл, які загинули від отруєння пестицидами.
Постраждалі місцеві бджолярі зустрілися з керівником ПСП «Агропродукт» Георгієм Калаяновим, мирно обговорили проблему і розмір компенсації з відшкодування збитків.
«Ми з одного села, нам не потрібні конфлікти. А тому домовилися між собою. В майбутньому будемо доводити до відома всіх, у тому числі й ЗМІ, обережніше оброблятимемо поля», — прокоментував ситуацію сам фермер.
Один iз потерпілих бджолярів, Олександр Червенков, підтвердив, що досягнуто домовленості про співпрацю і недопущення подібних ситуацій. Тому бджолярі одразу забрали свою заяву, подану до правоохоронних органів.
Нагадаємо, що, за офіційними науковими даними, якби не було бджіл-запилювачів, то 75 відсотків продовольчих культур, що вирощують у світі, просто не існувало б. По всьому світу проводять кампанії на підтримку цих комах. Ми навіть не підозрюємо, наскільки великий вплив бджоли мають на наш світ, особливо ж на сільське господарство і пов’язаний iз ним бізнес.