Доволі м’яка цьогорічна зима плюс зменшення паливної складової у промисловості разом дозволили на порядок скоротити споживання природного газу в нашій державі.
І поки в наших будинках ще триває весняний опалювальний сезон, Україна вже готується до осіннього: дуже завчасно розпочавши накопичувати газ у підземних сховищах.
У період із січня по березень нинішнього року наша держава спожила 11,1 млрд. кубометрів газу. Це на 16% менше за показники аналогічного періоду минулого року.
При цьому загальне використання газу для виробничо-технологічних потреб зменшилося на 2% і становило 900 млн. кубометрів природного газу.
Тож Україна входить у квітень 2019 року з максимальними запасами природного газу у своїх підземних сховищах за останні п’ять років.
За даними компанії «Укртрансгаз», упродовж першого кварталу 2019 року відбір газу зі сховищ також скоротився, і доволі суттєво.
Зменшення обсягів зафіксоване на рівні 2 млрд. кубометрів, що становить близько 28%. Таким чином узимку ми використали збережених раніше 5,1 млрд. кубометрів.
Ще одна приємна новина: ми стали більше використовувати газу власного видобутку. Так, за даними Укртрансгазу, надходження природного газу в газотранспортну систему України від вітчизняних видобувних підприємств iз початку року і станом на березень 2019 зросло на 3% у порівняні із минулорічним показником.
І, нарешті, напрочуд позитивною є динаміка, з якою ми використовували газ із сховищ. Так, iз початку сезону відбору газу, який торік стартував 7 листопада і наразі до останнього дня березня (адже опалювальний сезон ще триває і остаточна цифра буде відома пізніше) країна знизила запаси «блакитного палива» на 48,9%. Тобто на 8,4 млрд. кубометрів.
Таким чином, сьогодні ці запаси становлять 8,786 млрд. кубометрів. Торік ця цифра була суттєво меншою. Так, на початку квітня 2018 року запаси газу в підземних сховищах становили 7,5 млрд. куб. м.
А користуючись доволі низькою ціною на газ, яку зараз встановили на світових ринках, Україна цьогоріч почала закачування природного газу в підземні сховища ще до завершення опалювального сезону!
Так, за даними оператора газотранспортної системи компанії «Укртрансгаз», лише в один день, 5 квітня 2019 року, нетто-закачування газу перевищила нетто-відбір iз ПСГ: було закачано 12,19 млн. куб. м, відібрано — 3,37 млн. куб. м.
Станом на останні дні динаміка зберігається. Обсяг газу в підземних сховищах України зріс уже до 8,762 млрд. кубометрів: за останню добу було закачано 14,68 млн. кубів газу, відібрано ж 6,05 млн. кубометрів.
Таким чином, дванадцять українських підземних сховищ з активною ємністю 31 млрд. кубометрів на сьогодні заповнені на 28%. Решту ж «Нафтогаз України» планує здавати в оренду зацікавленим структурам із Західної і Центральної Європи.
ДО РЕЧІ
Ймовірно, вона подорожчає
Західні аналітики не вірять у здатність нафтових цін знову демонструвати рекорди падіння. Зокрема, Едвард Морс, глава дослідницького підрозділу Citi Group, вважає, що запаси — на «конструктивному» рівні.
Минулої п’ятниці Brent коштувала 70 доларів за барель, а WTI — 63 долари.
«Я вважаю, що ймовірність зростання цін є вищою, ніж зниження. Нафта була «перекуплена», однак ринок залишається напрочуд вузьким, і в другому кварталі ціни перебуватимуть у районі 70 доларів за барель», — стверджує Морс.
Його колега Ферейдун Фешаракі називає навіть суттєво вищі цифри. На його думку, фундаментальні показники попиту та пропозиції підштовхнуть ціни вгору до 75 і 80 доларів за барель у другій половині року.