Черкаський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини розжився цінним та унікальним експонатом.
До його експозиції днями передали великий скіфський баняк, вік якого — приблизно 2,5 тисячі років.
Як розповідає «Україні молодій» директор цього музею Михайло Сиволап, бронзовий казан привіз виходець iз Черкащини, власник мережі медичних центрів «Савон» Станіслав Бондаренко, який нині мешкає в Києві.
Він викупив цей баняк у родини, яка колись знайшла його на території Черкаської області.
«Якби цей меценат вчасно не з’явився, то казан потрапив би на чорний ринок і був назавжди втрачений для науки», — зазначає пан Михайло.
І додає, що, на жаль, нині вже немає в живих того чоловіка, який відкопав цей казан. З усної інформації відомо лише те, що знахідку виявили в лісі на торфовищі. Тепер треба шукати свідків, яким хоч щось відомо про цю подію.
Михайло Сиволап наголошує, що попереду в науковців музею — власне рослідування, експертизи та металографічний аналіз скіфського баняка, в якому далекі наші предки готували їжу.
Він запрошує всіх, хто цікавиться історією рідної України, заходити до археологічного музею в Черкасах по вулиці Смілянській, 21, аби побачити цей унікальний артефакт.
«Ми також ведемо переговори про передачу нашому музею багатотонного експоната віком 7-8 тисяч років», — каже пан Михайло.
І уточнює: нині у фондах Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини, котрий був створений три роки тому, — 50 тисяч експонатів, зібраних за останні 15-20 років iз його власних розкопок і розвідок, є навіть царський п’ятак, який він знайшов ще п’ятикласником, тобто більше 50 років тому.
Найбільше, що нині турбує директора музею, — це розширення площі музею. Черкаська міська влада обіцяла допомогти з новим приміщенням.