Як одружитися за добу: консультація міністра юстиції

16.01.2019
Як одружитися за добу: консультація міністра юстиції

Доброго дня! Ми з моєю коханою дівчиною хочемо одружитись якнайшвидше, але проблема в тому, що ми проживаємо в різних містах. Скажіть, що нам робити, куди подати документи і чи обов’язково для цього чекати місяць?
Володимир Волков

Хто має право вступати в шлюб?

Українське законодавство майже не ставить обмежень для тих, хто бажає поєднати своє життя у шлюбі. Фактично кожна особа, яка досягла 18 років та на момент подачі документів, офіційно не є одруженою, може створити сім’ю.
А в окремих випадках, якщо є відповідне рішення суду про надання права на шлюб, створити сім’ю можуть навіть шістнадцятирічні.

Хто проводить цю процедуру?

Одруження, або, як правильніше казати з правової точки зору, державна реєстрація шлюбу здійснюється органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

Яка процедура подачі документів?

Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу, потрібно звернутись до будь-якого органу ДРАЦС. При цьому немає жодного значення, де зареєстровані закохані, тобто документи можна подати до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану в будь-якому населеному пункті.
 
Крім того, заяву про державну реєстрацію шлюбу можна подати в сучасних офісах європейського зразка Open Space, які надають послуги у сфері ДРАЦС. За ініціативи Мін’юсту такі офіси працюють в усій Україні.

Які документи потрібні?

Заява за встановленою формою.
Якщо ви раніше не були одружені, то достатньо мати з собою лише паспорти. У разі коли один або обоє закоханих є громадянами іншої країни, то, окрім паспортного документа іноземця, необхідно подати його переклад українською, засвідчений належним чином, та документи, які підтвер­джують легальність перебування в Україні.
 
Якщо заявники, або один iз них, раніше перебували в шлюбі, необхідно також надати документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання його недійсним. Це може бути свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу чи про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб тощо.
 
Іноземці так само мають надати документи, які підтверджують припинення шлюбу в країні проживання або громадянства. Відповідно до діючих міжнародних норм ці документи мають бути належним чином засвідчені. Це може бути консульська легалізація або апостиль.

Які ще формальності мають бути дотриманими?

За загальним правилом, після подачі заяви про реєстрацію шлюбу, майбутньому подружжю надається місячний термін на те, щоб подумати над своїм бажанням стати єдиною сім’єю.
Єдиною можливістю уникнути нікому не потрібного очікування може бути рішення керівника ДРАЦС скоротити цей строк за умови наявності документів, які дають право на термінове одруження: вагітність, наявність спільних дітей або хвороба, яка становить загрозу для життя.
У випадку, якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу ДРАЦС може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

Чи обов’язково одружуватись у приміщенні ДРАЦСу? 

За загальним правилом, шлюб реєструється у приміщенні органу ДРАЦС, проте  за заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їх проживання, надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть iз поважних причин прибути до органу ДРАЦС.
 
Ми вирішили відійти від старих радянських норм та спростити життя українців. Ще у 2016 році Мін’юст запустив пілотний проект «Шлюб за добу». Нині всі бажаючі можуть одружитися навіть у той самий день, коли були подані документи.
 
Крім того, перевагами цього проекту є:
 
— реєстрація шлюбу в місці, обраному жінкою та чоловіком;
— відсутність необхідності звернення у ДРАЦС;
— залучення до організації реєстрації шлюбу інших суб’єктів господарювання.
З моменту запуску в рамках пілотного проекту станом на кінець грудня 2018 року було проведено 52 445 реєстрацій шлюбів.

Як скористатися цією послугою?

Щоб зареєструвати шлюб за спрощеною процедурою в рамках проекту Міністерства юстиції «Шлюб за добу», необхідно звернутися до одного з організаторів у вашому місті.
Після цього закоханим залишиться зробити лише кілька простих кроків. Перший — обрати організатора. Другий — обрати бажану дату та час. Третій — пред’явити паспорти та за необхідності інші документи. Четвертий — підписати відповідний договір. І п’ятий крок — з’явитися в обраний час та місце й одружитись.

Де можна скористатися послугою «Шлюб за добу»?

Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України — www.minjust.gov.ua 
 
Якщо ви бажаєте зареєструвати свій шлюб, скориставшись пілотним проектом Міністерства юстиції України «Шлюб за добу», Вам необхідно звернутися до «Організатора» у місті Києві, який реалізує Вашу мрію!
 
— Комунальне підприємство Київської обласної ради «Готово»
1) пл. Лесі Українки, буд. 1, м. Київ;
2) вул. Велика Васильківська, 55, м. Київ.
Телефон: +38 050 943 44 44; +38 096 056 44 44.
— Державне підприємство «Центр оцінки та інформації»
вул. Євгена Сверстюка, буд. 15, м. Київ.
Телефон: +38 044 517 02 45.
— Філія 1 «КП Щасливе місто» комунального підприємства «Щасливе місто»
1) вул. Костянтина Заслонова, буд. 16, м. Київ;
2) вул. Шовковична, буд. 17, м. Київ;
3) пл. Спортивна, 1-А, 8 поверх бізнес-центру «Гулівер», м. Київ.
Телефон: +38 044 224 57 65.
— Київська міська філія комунального підприємства «Центр державної реєстрації» Садківської сільської ради
бул. Праці, буд. 5, м. Київ.
Телефон: +38 096 258 59 09 (Viber).
— Державне підприємство «СЕТАМ»
вул. Басейна, буд. 2-А, м. Київ
Телефон: +38 066 852 53 42.
— Комунальний позашкільний навчальний заклад «Перші київські державні курси іноземних мов»
вул. Кожум’яцька, буд. 16-В, м. Київ.
Телефон: +38 093 364 69 69; +38 096 364 69 69.
Кохайтеся, а про документи подбає Мін’юст!