От і літня «вакханалія» молодих овочів-фруктів почалася: соковита морква, налиті рум’янцем буряки, ясно-зелені кабачки, цукіні, огірочки — і це лише початок райського літнього списку городини.
Напевне, свіжих овочевих салатів не готував у ці дні лише лінивий.
Ніхто не заперечить — треба використати літній сезон свіжих овочів з якнайбільшою користю.
Готувати зі свіжих овочів — суцільне задоволення: вони легко чистяться, у багатьох випадках узагалі не вимагають чищення, приємно нарізаються, пахнуть літніми ароматами і веселять погляд.
Сонячний настрій
Молода морква — це справжній літній дар! Стільки вітамінів, відтінків смаку і втіхи від її споживання, що й не перелічити.
Якщо нахрумкотілися молоденькою, тепер треба з нею готувати щось новеньке.
Приміром, барвисті літні котлети — ніжні, смачні й дуже прості в приготуванні.
Потрібно: півкілограма почищеної молодої моркви, 2 середні цибулини, 200 г рису (краще круглозернистого), 4 зубчики часнику, 30 г крохмалю (краще кукурудзяного), сіль і перець за смаком, зелень — для посилення смаку і прикрашання страви.
Рис відварити в підсоленій воді. Цибулю подрібнити, обсмажити на олії до м’якості, моркву натерти на середній тертці, додати до цибулі, закрити кришкою і тушкувати до м’якості моркви, перемішувати овочі.
Коли овочі прохолонуть, змішати їх iз рисом, додати подрібнений часник, крохмаль (або борошно), поперчити, досолити, якщо потрібно, сформувати котлетки, обваляти в панірувальних сухарях і обсмажити з двох сторін до зарум’янення.
Подавати з зеленню, сметаною, томатними соусами.
Для вихідного дня дуже доречним і оригінальним буде морквяний кіш.
Рукола, насіння соняшнику, цедра лимона і ваше старання зроблять усе, щоб цей вихідний день запам’ятався надовго.
Інгредієнти для тіста: 200 г борошна, 80 г вершкового масла, 50 г насіння соняшнику, яйце і чайна ложка подрібненої цедри лимона, сіль — за смаком.
Для начинки: 3 середні молоді моркви, порізані тонкими кружальцями, столова ложка зернистої гірчиці, 3 столові ложки оливкової або іншої олії, пучок руколи, сіль і перець за смаком.
У посудину висипати борошно, сіль і насіння соняшнику.
Зробити заглиблення в борошні й розбити в нього яйце, додати вершкове масло.
Старанно перемішати всі інгредієнти до однорідної маси, сформувати кулю, загорнути в харчову плівку і покласти в холодильник на 30 хвилин.
Дістати тісто, розкачати і викласти на деко.
Змастити гірчицею, викласти моркву, збризнути олією, посипати спеціями.
Випікати в духовці при температурі 180 градусів приблизно 20-25 хвилин.
Подавати теплим або холодним, прикрасивши свіжою руколою.
Для ласунів не можу не запропонувати морквяне морозиво, ви такого, напевне, ще не їли!
Потрібно: 300 г готового вершкового морозива, склянка волоських горіхів, чайна ложка меленої кориці, столова ложка вершкового масла, 2 столові ложки цукру (ідеально, якщо він буде коричневим), по дрібці меленої гвоздики і солі.
Для ягідного сиропу: склянка будь-яких ягід (можна свіжих, заморожених чи півсклянки сушених), 2 столові ложки віскі (за бажанням).
Для глазурованої моркви: 2 склянки очищених молодих корнеплодів, половина склянки цукру, 2 столові ложки кукурудзяної олії, 2 склянки води.
Спочатку готуємо пряні горішки. Для цього потрібно горіхи обсмажити зі столовою ложкою масла.
У невеликій посудині змішати корицю, гвоздику, коричневий цукор і сіль, додати цю суміш прянощів до горіхів і продовжити обсмажувати, поки горіхи набудуть пряного аромату і покриються золотистою цукровою скоринкою.
Для ягідного сиропу: в каструлі на невеликому вогні змішати подрібнені ягоди й віскі, тушкувати до однорідної маси.
Закрити кришкою і зняти з вогню.
Для глазурованої моркви: у невеликій каструлі змішати дрібно порізану моркву, цукор, кукурудзяну олію та воду.
Тушкувати, поки морква стане м’якою і покриється цукровою скоринкою.
Коли пряні горішки і глазурована морква охолонуть, змішати з вершковим морозивом.
Подавати, поливши ягідним сиропом.
Кабачки підточать бочки!
Чи боки — як хто забажає. Бо ще моя бабуся говорила (цікаво, звідки вона знає, бо я її запам’ятала стрункою, навіть достатньо худорлявою), що кабачки сприяють схудненню.
До слова — і розгладжують зморшки, якщо когось цікавить. Але то таке, наразі другорядне.
На першому місці в нас зараз — надзвичайний смак молодого кабачка, якщо його гарно приготувати.
Кабачок не вимагає особливих маніпуляцій: натер, додав яйце, трошки борошна і спеції — і смаж смачнезні млинчики; порізав iз різними доступними овочами, заправив сметаною, олією чи маслом, ще спеції — і за півгодини в духовці народиться чудова страва.
Ікра з кабачків — ну хіба не класика ікорного смаку, скажіть?
Готуйте і це, й інше — що хочете. Втім запіканка з кабачків на столі влітку має бути обов’язково!
Також півгодинки, а смакових вражень і на день вистачить.
Для приготування знадобиться: 400 г фаршу (курячого або зі свинини), 1 кг молодих кабачків, 5 помідорів, 3 цибулини, 100 г твердого сиру, 3 яйця, 150 г сметани, 2 столові ложки томатної пасти.
Цибулю подрібнити, обсмажити на пательні, додати фарш, посолити, поперчити, додати томатну пасту.
Кабачки натерти на великій тертці, посолити, відтиснути сік.
Помідори нарізати кружальцями. Яйця збити зі сметаною, посолити.
Форму змастити олією, викласти половину кабачків, зверху — фарш iз цибулею і томатною пастою, потім — знову кабачки. Викласти помідори.
Залити сметанно-яєчною сумішшю, посипати тертим сиром.
Випікати в розігрітій до 180 градусів духовці 30-35 хвилин.
Цукіні з грибами — також дуже вдале і смачне поєднання.
Потрібно: 4 молоді цукіні, 300 г печериць, 200 г сметани, зубчик часнику, столова ложка гірчиці, 2 столові ложки оливкової олії, цибулина і сік iз половини лимона.
Кабачки поварити 10 хвилин у підсоленій воді, обсушити і дати охолонути.
Печериці вимити, почистити, обсушити і порізати чималенькими шматочками.
Змішати подрібнений часник, гірчицю, лимонний сік, оливкову олію, сметану, сіль і перець.
Зрізати з кабачків подовжню пластину завтовшки приблизно в третину, чайною ложкою вийняти насіння і трохи м’якоті.
Перед самою подачею залити печериці приготовленим соусом, додати подрібнену цибулю і нафарширувати кабачки.
З’їсти разом iз банячком... буряковим
Молодий бурячок, нафарширований м’ясом, під хрумкою сирною «кришечкою» — це точно те, що вам треба: смачно, поживно й ошатно!
Складові цього смаколика: 8 буряків, 300 г курятини чи свинини, 200 г твердого сиру, 200 г сметани, 2 столові ложки оливкової олії, 4 столові ложки томатної пасти, 2 столові ложки аджики, 2 зубчики часнику і спеції за смаком (сіль, чорний перець, карі, червоний гострий перець і паприка).
Бурячки чистимо і варимо 20 хвилин (але потрібно слідкувати, коли вони протикаються паличками: молоді не потрібно варити довго).
М’ясо ріжемо на дрібні кубики, додаємо до нього сметану, томатну пасту, аджику, подрібнений часник, сіль і спеції. Все старанно вимішуємо і відставляємо на короткотривале маринування.
Тим часом готуємо бурякові банячки: ложкою вибираємо з них серединку так, щоб стінки вийшли якомога тонші.
Фаршируємо бурякові банячки м’ясом, викладаємо їх на змащене олією деко і ставимо в духовку, розігріту до 180 градусів, приблизно на півгодинки.
Перевіряємо на готовність м’ясо, а потім викладаємо зверху потертий на тертці твердий сир (або порізаний на пластини плавлений) і ставимо в духовку, щоб «кришечки» до «банячка» зарум’янилися.
Після чого викладаємо на тарілку, прикрасивши гілочками кропу і петрушки.
М’ясо з молодою картоплею і кропом легко може конкурувати з коронними стравами, хоч вона, на перший погляд, проста і невигадлива. Та де там!
Отож знадобиться: півкілограма м’яса свинини (м’якоть, лопатка, шия), 1 кг молодої картоплі, 50 г смальцю (чи сала), цибулина, 4 лаврові листки, 4 горошини духмяного перцю, пучок кропу, мелений коріандр, перець і сіль — за смаком.
Молоду картоплю почистити і варити цілою упродовж 10 хвилин.
М’ясо порізати на невеликі шматочки. Сало, цибулю і кріп подрібнити. У сотейнику обсмажити сало, щоб виділився жир, або ж розтопити смалець.
Додати сюди м’ясо і також злегка обсмажити, далі покласти до гурту цибулю, лавровий лист, духмяний перець і готувати на вогні ще 5 хвилин.
Додати в сотейник відварену картоплю, перемішати, посолити, додати спеції і готувати ще 10 хвилин.
Наприкінці посипати подрібненим кріпчиком і кликати гостей чи рідних — їм сподобається!
Смачного!
ПРО ЗАПАС
Солодкі пелюстки
Трояндове варення — це краса, застигла під склом прозорих слоїчків.
Мати в себе кілька таких — це щоразу насолоджуватися літом: його барвами, цвітом, ароматом і теплом.
Усім відомо, що чайна троянда — прекрасна і цілюща квітка.
Крім того, що вона лікує вже самим спогляданням на те, як вона квітне, її пелюстки насичені величезною кількістю вітамінів та мікроелементів.
Її квіти загоюють рани, мають протизапальні та заспокійливі властивості, позитивно вливають на роботу серцево-судинної системи, відновлюють гормональний баланс, позбавлють спазмів і головних болей, лікують стоматит.
А ще вони — загальновідомий афродизіак. Ну як після цього «послужного списку» не приготувати собі цих смачних і цілющих ліків?
Сказати ліки — також нічого не сказати!
Ними начиняють пиріжки, пампухи, прикрашають торти, пляцки, загортають у рулети і млинці, додають до десертів, морозива, смузі, коктейлів. І дивують — себе, рідних і гостей.
На півкілограма помитих і висушених пелюсток троянд потрібно стільки ж цукру, ще 400 г — цукру для сиропу і сiк лимона чи 2 г лимонної кислоти.
Підготовлені пелюстки з’єднати зі 100г цукру, розтерти в ступці чи фарфоровій посудині з допомогою дерев’яної ложки чи товкачика до однорідності (або можна подрібнити все блендером).
З’єднати цукор для сиропу зі 150 мл води, довести до кипіння, прокип’ятити сироп 5 хвилин, додати розтерті пелюстки, перемішані з рештою цукру, проварити варення на повільному вогні 10-12 хвилин (наприкінці додати сік лимона чи лимонну кислоту) і розлити у стерильні банки.
І ваше літо в мініатюрі готове.