Попри те, що п’ятирічний термін повноважень Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської закінчився ще наприкінці квітня, парламент не поспішає призначити дати виборів омбудсмана.
Відомо лише, що таємне голосування має відбутися не пізніше 6 червня.
Чинний омбудсман уже агітує
І байдуже, що низка міжнародних правозахисних організацій закликає Раду провести конкурс з обрання Уповноваженого прозоро і відкрито, адже невизначеність із датою проведення цього обрання засвідчує підкилимні домовленості різних груп впливу і політичних сил у владному трикутнику: Верховна Рада — Кабінет Міністрів — адміністрація Президента.
Раніше правозахисні організації Amnesty International, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Центр громадянських свобод у спільній відкритій заяві закликали провести відкритий конкурс на посаду омбудсмана.
Правозахисники знають, про що говорять. Адже п’ять років тому Верховна Рада з другої спроби обрала омбудсмана України.
На голосування «регіонали» внесли лише одну кандидатуру — урядову уповноважену в Європейському суді з прав людини Валерію Лутковську, яку врешті-решт підтримали 252 народні депутати.
Голосувати до парламенту завітали навіть ті, хто рідко там з’являвся.
Присягу Лутковська прийняла з сектору, де сиділи депутати Партії регіонів, під вигуки тодішньої опозиції «Ганьба!».
Різні політсили після того не раз намагалися ініціювати її відставку.
Попри це Лутковська протрималась до кінця.
А останнім часом активізувала свою діяльність щодо звільнення заручників на Донбасі, почала їздити з цього приводу на засідання Тристороньої контактної групи до Мінська, «світитися» в новинах.
Отже, пані Валерія явно почала таку собі «передвиборчу агітацію».
Почути правозахисників
Тим часом у вівторок ситуація з омбудсманом в Україні зацікавила вже й Міжнародну правозахисну організацію Freedom House, яка закликала народних депутатів провести консультації з громадянським суспільством, перш ніж обирати Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
«Ми закликаємо Раду розглянути широке коло кандидатів і тісно консультуватися з громадянським суспільством, у разі необхідності відклавши офіційне голосування в парламенті», — заявив директор програм Євразії Марк Берендт.
У заяві правозахисників також наголошується: «Інститут Уповноваженого з прав людини значною мірою сприяє поліпшенню прав людини в Україні і заслуговує на ретельний, відкритий процес відбору.
Щоб бути ефективною, інституція має бути політично незалежною, мати офіційний мандат від Ради, а також підтримку й участь громадянського суспільства».
Freedom House також зазначає, що платформа Human Rights Agenda, коаліція українських правозахисних організацій закликали до відкритого процесу відбору, а також запропонували чотири кандидатури на цей пост.
Проте 24 травня Комітет iз прав людини Ради планує розглянути три кандидатури, обрані без консультацій iз громадянським суспільством, потенційно ставлячи під загрозу незалежність омбудсмана.
Цікаво, що 125 депутатів Ради висунули кандидатом на посаду омбудсмана колишнього міністра соціальної політики Людмилу Денісову (партія «Народний фронт»), поставивши свої підписи у відповідному документі.
Тоді як Радикальна партія висунула кандидатуру Андрія Мамалиги, який є адвокатом депутата Ігоря Мосійчука.
У свою чергу, правозахисники побоюються: якщо пошуком кандидатів займатимуться лише політики, то й новий Уповноважений буде політично залежним.
Достойним посади Уповноваженого з прав людини, на думку правозахисників, є колишній опонент Лутковської на попередніх виборах — харківський правозахисник Євген Захаров.