Вихід є: що провокує напади мігрені і як їх позбутися

12.05.2017
Вихід є: що провокує напади мігрені і як їх позбутися

Причин головного болю є безліч. Вихід зі складної ситуації підкаже фахівець. (Фото з сайта Alter ego.)

Головний біль доведе до неврастенії

Це, напевне, найпоширеніша скарга, з якою пацієнт звертається до лікаря: «Болить голова».
 
І вона непроста для фа­хівця, оскільки може свідчити про безліч недуг або вказувати на їх початкову стадію.
 
Дільничний терапевт чи сімейний лікар не завжди мають під рукою сучасну діагностичну апаратуру, відтак хворому доводиться пройти обстеження в офтальмолога, отоларинголога, невропатолога, стоматолога, ортопеда...
 
Але трапляється, що навіть консиліум лікарів, визначаючи діагноз, не може дійти «спільної думки», відтак пацієнту випишуть довжелезний рецепт і... залишать сам на сам із головним болем.
 
А згодом хворий самотужки почне призначати собі пігулки, ковтати їх у найважчі моменти, тимчасово полегшуючи страждання, однак не усуваючи причин самої проблеми. 
 
Понад 20 років 52-річна киянка Валентина потерпала від головного болю, «колекціонувала» діагнози: від алергії до остеохондрозу.
 
Зрештою, дійшло до неврастенії — періодичний нестерпний головний біль не дозволяв зосередитися на роботі, з’явилися безсоння, депресія.
 
І лише обстеживши судини головного мозку, дізналася, що причина мігрені — звуження артерій і вен, і що при грамотно і своєчасно призначеному лікуванні проблему можна успішно усунути. 
 
— Причин головного болю — близько півсотні, і спровокувати його може що завгодно: різкий запах, голод, втома, спека, навіть «банальний» хворий зуб, — розповідає столичний невропатолог Ігор Бабій.
 
— Або, скажімо, емоційний стрес, депресія, зміна погоди, яскраве світло, куріння, вживання спиртних напоїв. Імовірними причинами головного болю може бути алергія, гіпертонія, аневризма, пухлина мозку, черепно-мозкова травма, гайморит, перенапруження очей, висока температура, вживання гормональних або інших препаратів, спадкова схильність. Звісно, тут лише знеболювальними пігулками — анальгіном чи цитрамоном — не обійдешся.

Вилікуєте судини — одужає організм

Як свідчать останні наукові дослідження, деякі продукти харчування та напої, які містять аміни, глутамат мононатрію, нітрити, кофеїн чи аспартам, також можуть спровокувати нестерпний головний біль.
 
Серед продуктів-«провокаторів» — маринади, гірчиця, кетчуп, копчені м’ясо й риба, цитрусові, банани, авокадо, бобові, горіхи, цибуля, шоколад, вершки, сметана, йогурт, алкогольні напої, страви китайської кухні, чипси. 
 
Лікарі кажуть: навіть неправильно підібрані окуляри викликають головний біль. Зрідка такий дискомфорт спричиняє захворювання суглобів щелепи чи... затісний капелюх. Трапляється, що біль у голові виникає внаслідок анемії (дефіциту залізу в організмі). Зрештою, у кімнаті, де бракує свіжого повітря, голова теж не буде «свіжою».
 
— Ефективність лікування передусім залежить від глибокого клінічного обстеження, — переконаний Ігор Бабій.
 
— Зокрема, важливо дослідити зміни структур мозку. За результатами реографії (визначення електричного опору судин мозку) — оцінити стан кровообігу в окремих півкулях. Ультразвукова допплерографія визначає швидкість кровообігу в основних судинах. Активність мозкових клітин вивчаємо за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ). В організмі людини багато систем, але серцево-судинна — найголовніша. Судини проникають у кожен орган. Якщо, скажімо, капіляри десь дають збій, то починають погано працювати нирки, шлунок, серце. Якщо людина вилікує судини — одужують й інші органи. 
 

ЦІКАВО

Нині щонайменше третина людства потерпає від мігрені. Напади недуги яскраво описав письменник і лікар Михайло Булгаков у романі «Майстер і Маргарита», розповідаючи про головний біль прокуратора Понтія Пілата.
 
За легендою, навіть повелителеві Олімпу — Зевсові — довелося звернутися до бога-коваля Гефеста, щоб той розбив своїм молотом його голову, яка розколювалася від нестерпного болю.
 
Серед тих, хто потрапляв у лабети цієї недуги, були Юлій Цезар, Кальвін, Паскаль, Бетховен, Дарвін, Маркс, Нобель, Гейне, По, Мопассан, Вагнер, Шопен, Чайковський, Ніцше, Фрейд... 
 

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Якщо відчуваєте, що самотужки не здатні подолати «головну проблему», не відкладайте візит до лікаря. Особливо небезпечно зволікати при таких тривожних симптомах:
 
* у вас почався головний біль, якого ніколи раніше не було. Скажімо, напади почастішали і стали потужнішими;
 
* біль триває понад 72 години, і ви неспроможні сконцентруватися на будь-якій справі;
 
* біль виникає зненацька, наче «вибух» усередині голови;
 
* окрім головного болю, у вас порушуються зір, мовлення, координація рухів, відчуваєте слабкість у руках і ногах, гальмується мислення;
 
* не лише болить голова, а й підвищується температура тіла і важко рухати шиєю;
 
* головний біль виникає за найменшого фізичного зусилля. При цьому є блювота, але не нудить;
 
* біль супроводжується судомами, потемнінням в очах.