Щоб попередити складне захворювання, часом варто зважати на важливі правила. Лікарі-онкологи нагадують деякі з них.
Правило перше. Кожна жінка, старша 40 років, повинна раз на рік (або як мінімум раз на два роки) робити мамографію.
Якщо у жінки мати, сестра або донька хворіли на рак грудей, це автоматично підвищує її ризик і, можливо, щорічну мамографію у такому разі їй слід почати раніше, ніж із 40 років.
Правило друге. Рак шийки матки розвивається тільки при наявності в організмі вірусу папіломи людини.
Тому деякі програми скринінгу опираються на ВПЛ-тест, і якщо він негативний, то жінка може не хвилюватися наступні 3-5 років.
Якщо ж ВПЛ є, то роблять цитологічний тест на зміни клітин шийки матки.
Узагалі, рак шийки матки розвивається дуже повільно, протягом приблизно 5-10 років. Тому скринінг рекомендується проводити максимум один раз на три роки.
Починати оптимально в 25-30 років.
Правило третє. Кожен, хто має вік понад 50 років, має щороку робити скринінг на колоректальний рак. Насамперед ідеться про кількісний імунохімічний тест на приховану кров у калі.
Якщо він виявився позитивним, наступний етап — діагностика. Як правило, це колоноскопія.
Правило четверте. Усім курцям потрібно щорічно робити комп’ютерну томографію низької дози. Саме вона, а не рентген, є більш інформативним методом діагностики, наголошують фахівці.
В одному з національних американських досліджень брало участь понад 53 тисячі курців. Одним робили звичайний рентген, іншим — комп’ютерну томографію низької дози опромінення.
Дослідження почали в 2002 році, а в 2009 припинили, тому що продовжувати було б неетично: виявилося, що КТ низької дози на 20% краща, ніж рентген, зменшує захворюваність і смертність від раку легень.
Правило п’яте. Профілактичну діагностику захворювання на рак шкіри теж варто здійснювати регулярно.
Оптимально — щорічно: раз на рік приходити до дерматолога, який ретельно огляне родимки на всій поверхні тіла. Якщо будуть виявлені небезпечні родимки, їх можна видалити — тільки у дуже хорошого фахівця.