Легка меланхолія чи серйозна недуга: сім ознак, що допоможуть розпізнати депресію

15.03.2017
Легка меланхолія чи серйозна недуга: сім ознак, що допоможуть розпізнати депресію

Роздратування, що межує з агресію, — тривожний симптом… (Фото з сайта HeadLife.ru.)

Коли кепський настрій чи просто втома не дають змоги сконцентруватися на приємних моментах життя, ми кажемо: «Нічого не хочу. В мене депресія…».
 
Але чи завжди йдеться про складний депресивний стан у таких випадках? Певне, що ні. Однак існують певні критерії, завдяки яким лікарі ви­значають — ідеться про серйозне погіршення психічного стану чи легку меланхолію.
 
Ці ознаки варто знати кожному. Адже, як прогнозують фахівці Всесвіт­ньої організації охорони здоров’я, до 2020 року від депресії потерпатиме кожен четвертий житель планети. Це — надто багато.
 
Депресія — це не поганий настрій, кажуть лікарі. Не сум і тривога, які виникають у кожного в різні періоди життя. Депресія — це недуга. До того ж, дуже небезпечна.
 
Мільйон самовбивств щороку у світі стаються через затяжну депресію. Якби люди знали про ознаки цього захворювання і вчасно звернулися до фахівців, трагедії можна було б уникнути.
 
За оцінками фахівців, у депресивному стані перебуває від 35 до 45% підлітків, понад 40% людей літнього віку. Дві третини всіх цих людей — жінки.
 
Отже, які ознаки депресії повинен знати кожен?
 
Брак концентрації. Нездатність людини зосередитися на роботі — тривожний сигнал, застерігають лікарі.
 
Розсіяна увага, труднощі у сприйнятті нової інформації (аж до звичайних розмов між друзями), тотальна неспроможність уловити дрібниці — усе це може бути першою ознакою депресії. 
 
Відчай. Невіра у своє майбутнє і глобальніше — у майбутнє всього людства, смуток, постійне відчуття нікчемності власних починань і всього того, на що люди витрачають життя. Такі почуття знайомі бага­тьом, хто переживає чорні смуги в житті.
 
Але все це минає, щойно вдасться бодай трохи підняти «чорну завісу». У людей із депресією, це відчуття не зникає навіть коли несподівано і дуже пощастило.
 
Посилений апетит або відраза до їжі. Вони можуть також свідчити про депресивний стан. Як і різка зміна смакових уподобань: несподівана любов до гострого чи солоного.
 
Все це також може означати депресію. Однак — у поєднанні з іншими симптомами.
 
«Автономно» ці ознаки навряд чи такі вже загрозливі для здоров’я. З іншого боку, зміна харчових звичок може бути ознакою вагітності або клімаксу. Її може спричинити нещасливе кохання.
 
Однак для фахівця ця ознака дуже важлива, якщо існують інші небезпечні «дзвіночки».
 
Підвищена нервозність. Навіть звичайне прохання «закомпостувати квиток» може викликати у людини з депресією напад сильного роздратування, що межує з активною агресією.
 
Особливо важко ведеться членам родини, де є людина в депресивному стані. Адже звичайне прохання помити посуд може спричини скандал.
 
Надзвичайно низька самооцінка. Фахівці називають її однією з ознак депресії. Коли будь-яку невдачу людина сприймає як трагедію, звичайні людські вади перетворюються на катастрофу, що стає непереборною перешкодою для руху вперед.
 
Порушення сну. Безсоння або навпаки — бажання спати якомога більше, аж до появи головного болю — одна з характерних ознак депресії. Труднощі із засинанням, важкий сон і постійні кошмари виснажують і так украй напружену психіку людини.
 
Фізичний біль незрозумілого походження. Він може виникнути в животі, спині, голові. Обстеження гастроентеролога при болях у шлунку, скажімо, жодних фізіологічних порушень не показують.
 
І тільки консультація у невропатолога дає можливість з’ясувати справжню причину цього «незрозумілою» болю.