От і дочекалися Різдвяного посту, а це значить, що скоро — найважливіший День народження на землі — народження Сина Божого.
І буде смачна кутя, запашні узвари, пухкі вареники і ціле м’ясне роздолля, а наразі — хороший час підготувати себе, своє серце, думки та тіло до Величного Свята.
Це буде гармонійний процес занурення в себе, відкриття нових смаків, відчуття свого тіла повністю — необтяженого надмірностями, легкого і натхненного.
1000 і 1 причина любити перші страви
Серед цих причин такі: вони дуже смачні; щоразу грають різними смаками; зігрівають і створюють відчуття затишку; барвисті й привабливі; корисні; швидко готуються.
Цей список можна продовжувати ще дуже довго, і піст при цьому не внесе в перелік жодних коригувань.
Скажу відверто: пісні перші страви мені особисто подобаються набагато більше, ніж скоромні, бо вони хоч і наповнюють шлунок, але не створюють при цьому важкості й не обтяжують ні тіла, ні голови.
А на смак — не відрізнити від тих, що з м’ясом і жирами. Особливо якщо постаратися на славу.
Ну що, здавалося, нового ми відкриємо собі в борщі з квашеною капустою? А ви спробуйте — і побачите!
Приготуйте для цього один буряк, чотири столові ложки квашеної капусти, 5-6 сушених грибів (або трошки більше печериць), цибулину, морквину, по столовій ложці борошна і томатної пасти і спеції за смаком.
Гриби добре промиваємо кілька разів і варимо до м’якості. Виймаємо їх із бульйона й дрібно ріжемо. Обсмажуємо гриби в олії.
В олії пасеруємо нашатковану соломкою квашену капусту, моркву, цибулю, буряк.
Коли овочі трохи просмажаться, додаємо столову ложку борошна. Викладаємо овочі в каструлю, заливаємо грибним бульйоном. Додаємо томатну пасту, перець і лавровий лист, гриби й варимо ще 30 хвилин. Посипаємо все зеленню петрушки.
До такого борщу дуже пасуватимуть пампушки! Ваш обід точно буде незабутнім, а те, що він пісний, ніхто навіть і не помітить.
Треба буде 400 г борошна, 30 г дріжджів (свіжих), склянка води, столова ложка цукру і 2-3 — олії, трошки солі.
Для соусу: 2-3 столові ложки оцту, часничина, 3 столові ложки олії та сіль.
У двох третинах склянки теплої води розводимо цукор, дріжджі, сіль. У 100 г борошна додаємо цю воду й замішуємо густе тісто. Ставимо тісто в тепле місце, даємо йому піднятися.
Додаємо в нього решту борошна, води й олії. Добре вимішуємо і знову даємо підійти.
З тіста формуємо невеличкі кульки завбільшки з горіх, випікаємо в духовці при температурі 150 градусів до готовності.
Готуємо соус. Чистимо часник, вичавлюємо його. Додаємо оцет, олію й сіль. Усе розтираємо, добре перемішуємо й поливаємо соусом пампушки перед подачею на стіл.
У ті дні Пилипівки, коли дозволяється риба, варіть борщ iз рибою!
На півкілограма риби треба буде: буряк, морквина, корінь петрушки, цибулина, 3 картоплини, 100 г капусти, половина болгарського перцю.
Зубчик часнику, зелень (кріп, петрушка, зелена цибуля), столова ложка томатної пасти, 2 столові ложки олії, 2 лаврові листки, 3 горошини запашного перцю, чорний мелений перець, цукор і сіль за смаком.
Рибу почистити, помити, порізати порційними шматочками і обсмажити в розігрітій олії з усіх боків. Додати томат. Буряк нарізати соломкою, моркву потерти на крупній тертці, картоплю порізати кубиками.
Нашаткувати капусту. Болгарський перець порізати невеликими кубиками, червоний гіркий перець — дрібно.
Дрібно порізати цибулю, зелень і часник. У холодну воду опустити буряк, цілий корінь петрушки, лавровий лист і запашний перець, довести до кипіння і варити на повільному вогні без кришки приблизно 30 хвилин, поки буряк не посвітлішає.
Додати в бульйон картоплю, цибулю і перець, накрити кришкою і варити 10 хвилин. Потім покласти моркву і капусту, варити приблизно 10 хвилин. Покласти в каструлю обсмажену рибу і готувати пісний борщ ще 10-15 хвилин.
Посолити, поперчити, додати цукор, зелень і часник. Потримай на вогні ще хвилину і дати борщу настоятися під кришкою 10 хвилин.
Якщо ви думаєте, що в піст солянка точно «поза зоною доступу», то знайте, що насправді це не так. Можна приготувати таку пісну солянку, що буде всім солянкам солянка!
Що знадобиться? Сушені гриби — 200 г (попередньо замочити гриби в теплій воді), свіжі печериці — 200 г, квашена капуста — 150 г, свіжа капуста — 400 г, мариновані або солоні огірки — 200 г, цибуля — 150 г, морква — 150 г, томатна паста — 5 столових ложок, олія — 2-3 столові ложки, свіжа зелень — за смаком , лавровий лист — 3-4 штучки, сіль, перець, спеції, оливки — за смаком.
Замочені сушені гриби разом із водою перекладаємо в каструлю і додаємо ще 1,5 літра холодної води. Доводимо до кипіння і варимо приблизно півгодини.
Ріжемо свіжі шампіньйони невеликими пластинами, дрібно кришимо цибулю, моркву тремо на середній або крупній тертці, солоні огірки нарізаємо кубиками, дрібно шаткуємо капусту.
Потiм на олії обсмажуємо цибулю і додаємо до неї моркву. Туди ж кладемо огірки і квашену капусту. Злегка обсмажуємо. Додаємо свіжу капусту, сіль, перець, томатну пасту і тушкуємо 10-15 хвилин, щоб капуста стала м’якою.
Кладемо свіжі шампіньйони і лавровий лист у киплячий грибний бульйон. Перекладаємо тушковані овочі в каструлю, варимо 7-10 хвилин. Додаємо ще трохи солі, зелень і спеції за смаком і даємо солянці настоятися протягом 10-15 хвилин. Розливаємо по тарілках, у кожну тарілку кладемо чорні цілі або нарізані маслини.
А якщо залишилися гриби (приблизно 100 г) — це добре! Значить, у вас скоро буде дуже смачний (і навіть краще, що пісний) розсольник. Отож на ці гриби ще треба 4 картоплини, по морквині, цибулині, 4 солоні огірки, корінь петрушки, пучок зелені, 2 столові ложки олії, 2 л води, сіль і спеції за смаком.
Сушені гриби залити окропом приблизно на три години, щоб вони розмокли. Потім гриби добре промити, а настій процідити. Долити води до об’єму 2 л і варити гриби приблизно годину.
Цибулю дрібно порізати. Моркву і корінь петрушки потерти на крупній тертці, картоплю нарізати невеликими кубиками.
Солоні огірки очистити від шкірки і нарізати соломкою. Подрібнити зелень. Спасерувати цибулю на олії, потім додати корінь петрушки, моркву і тушкувати, помішуючи, 10 хвилин.
Дістати з відвару гриби і додати туди картоплю. Гриби порізати, додати до овочів і тушкувати 10 хвилин.
Перекласти тушковані овочі в суп і варити 5-7 хвилин. Додати в розсольник огірки, зелень і, якщо полюбляєте, прянощі, огірковий розсіл. Варити ще хвилин 5.
Голуби-голубці!
І нарешті настав час голубців, бо їх, звичайно, завжди хочеться, але не завжди до цього руки добираються. Треба, щоб у піст добралися. І не просто до голубців, а до пісних голубців.
Їх, до речі, дуже полюбляють чоловіки, і якщо спеціально не акцентуєш на тому, що вони пісні, вони їх їдять аж за вухами лящить, не помічаючи цієї деталі.
З таким апетитом, що можна так і самому без голубців залишитися. Готуйте і пантруйте, щоб порція була і для себе, бо дуже смачні. Ось ці, приміром, голубці з гречкою і картоплею.
Потрібно: капустина, 1,5 склянки гречки, 4-5 середніх картоплин, 3-4 цибулини, сіль, перець, олія.
Картоплю почистити, порізати на шматки, залити водою, посолити, відварити до готовності, злити воду. Розім’яти товкачем.
Гречку перебрати, промити, залити водою, злегка приварити. Цибулю чистимо, дрібно ріжемо, обсмажуємо на олії до золотистого кольору. Гречку, картоплю, цибулю висипаємо в миску. Додаємо спеції. Усе добре вимішуємо
.
У капустині вирізати качан, а саму капусту відварити у підсоленій воді до м’якості (щоб при закручуванні голубців листки не розлазились, в окріп можна додати кілька краплин оцту). Капусту розібрати на листки, обрізати в них потовщення.
На дно банячка вливаємо 2-3 столові ложки олії, встеляємо дно листками капусти і крутимо голубці: кладемо фарш на капустяний лист, краї голубця загортаємо всередину.
Складаємо в банячок шарами, покриваємо капустяним листям. Заливаємо по рівню голубців овочевим бульйоном чи підсоленою водою і відправляємо в духовку приблизно на годину.
А горіхові голубці, для мене принаймні, — відкриття. Настільки смачне, що спішу поділитися з шанувальниками горіхів.
Капусту готуємо аналогічно до гречаних голубців. Відварюємо до готовності рис (на середню капустину — приблизно склянку).
Волоські горіхи (склянку) подрібнюємо ножем чи ступкою. На олії до «рум’яності» підсмажуємо подрібнену цибулину і з’єднуємо її на пательні ж із потертою морквиною.
Додаємо засмажку до рису, сюди ж додаємо і подрібнені горіхи, 3 зубчики вичавленого часнику, 3 столові ложки соєвого соусу та спеції. На розм’якшений і охолоджений лист капусти кладемо начинку і акуратно його загортаємо — «конвертом».
Для соусу розводимо 2 столові ложки томатної пасти з 0,5 літра води, заливаємо ним голубці і відправляємо їх у духовку приблизно на півгодини.
Моя приятелька Наталя поділилися рецептом своїх найсмачніших голубців, які їй готувала бабуся з Волині, хочу спробувати. Голубці з кукурудзяною крупою і грибами.
Потрібно: склянка кукурудзяної крупи, капустина (Наталя каже, що капустина має бути квашена, але якщо нема, свіжа також смачно вдається), морквина, цибулина, 150 г сушених грибів, 3 столові ложки олії, грибний відвар, спеції, зелень.
Квашену капустину (або ж свіжу) відварюють до напівготовності, зціджують воду, капусту розбирають на листки, зрізають товсті прожилки.
Попередньо замочені свіжі гриби відварюють, нарізають тонкою соломкою і смажать iз дрібно порізаною цибулькою та морквою. Кукурудзяну крупу змішують зі смаженою масою, додають петрушку, сіль, перець. Добре перемішують. Ну а далі формують голубці — на листки кладуть фарш, згортають рулетики.
Заливають водою, розбавленою на 50% відваром iз грибів (для тих, хто любить, можна з ложечкою томатної пасти).
Ікру будете?
Не смійтеся, у піст також можна! Якщо вона грибна чи бурякова. Побачите: скінчиться піст, а ви все одно бажатимете цю смакоту на своєму столі — перевірено. Дуже корисно і ще більше смачно!
Для ікри з буряка візьміть по буряку, цибулині, зубчик часнику, 50 г волоських горіхів, 2 столові ложки олії, столову ложку томатної пасти, паприку за смаком, чорний мелений перець, сіль за смаком.
Буряк відварити, трохи остудити, очистити і натерти на крупній тертці. Дрібно нарізану цибулю спасерувати на олії, додати натертий буряк і смажити на середньому вогні без кришки 7-10 хвилин.
Наприкінці додати томат, подрібнений часник, горіхи, спеції, сіль, перемішати. Смажити ще 3-5 хвилин. Подавати ікру холодною.
Для грибної ікри потрібно 800 г грибів (печериці, білі, асорті), по дві морквини і цибулини, пучок зелені, 200 мл води, сіль і спеції за смаком.
Цибулю почистити і порізати кубиками, моркву — нашаткувати соломкою, обсмажити овочі на олії. Промити і порізати гриби, додати їх до овочів.
Через 15 хвилин зніміть з вогню і подрібніть у блендері або м’ясорубці, залежно від того, яку консистенцію ви хочете отримати. Поверніть ікру на вогонь, додайте спеції, воду, посічену зелень і потримайте на вогні ще хвилин 10.
Я не знаю, як кому, а мені дуже смакує запечена в духовці бараболька з хрумкою квашеною капустою і запашною олійкою. Раджу в піст скуштувати!
А головне — знати, що в піст важлива насправді не стільки тілесна їжа, як духовна. Нехай любов і взаєморозуміння будуть головними по-справжньому!