Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, то найбільше голосів отримав би Блок Петра Порошенка.
Про це свідчать дані соцдослідження Центру Разумкова, проведеного 4-9 листопада. Так, за партію Президента проголосувало би 13,3% респондентів (серед тих, хто має намір узяти участь у виборах). На другому місці — партія «Батьківщина» — 12,2%.
Далі — «Опозиційний блок» (10,6%), «Самопоміч» (8,9%), Радикальна партія Ляшка (6,3%), партія Рабиновича і Мураєва «За життя» (5,1%).
Прикметно, що такі нові політсили, як «Хвиля» (Саакашвілі) та «Національний корпус» (Білецький) поки не долають прохідний бар’єр — у них 2,1% і 0,4% відповідно. Тих, хто не визначився, було 15,8%, засвідчує Центр Разумкова.
Водночас дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 4-13 листопада, показують лідерство партії Юлії Тимошенко.
Так, серед тих, хто визначився зі своїм вибором і прийшов би на парламентські вибори найближчої неділі, 19,1% проголосували б за ВО «Батьківщина», 13,2% — за партію «Блок Петра Порошенка», 10,1 % — за «Опозиційний блок», 9% — за Радикальну партію Олега Ляшка, 8,1% — за партію «За життя», 6,1% — за партію «Громадянська позиція», 6% — за «Самопоміч», 5,5% — за ВО «Свобода».
Таким чином, підтримка всіх партій приблизно однакова, тільки «Батьківщині» КМІС дає майже на 7% електоральної підтримки більше, ніж Центр Разумкова.
Це — те, що стосується рейтингів політсил, які претендують на проходження до парламенту. А тепер кілька слів з приводу виборів президентських.
Громадяни України підтримають на президентських виборах нинішнього главу держави Петра Порошенка, лідера ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко і керівника партії «Опозиційний блок» Юрія Бойка, свідчать дані соцдослідження Центру Разумкова.
Згідно з результатами дослідження, в разі проведення президентських виборів у найближчу неділю в першому турі найбільше підтримки отримав би Порошенко (16,2% з тих, хто має намір взяти участь у виборах), Тимошенко (11,5%) та Бойко (9,4% ).
Лідеру Радикальної партії Олегу Ляшку готові віддати свій голос 6% опитаних, міському голові Львова Андрію Садовому — 5,7%, а лідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка готові підтримати 4,9% респондентів. Вагалися з відповіддю 16,7% опитаних.
Результати КМІС і тут дають істотно вищий рейтинг Юлії Тимошенко. Так, за неї готові проголосувати 21,3% респондентів, які збираються прийти на вибори.
За Порошенка — 18,5%, Рабиновича — 11,7%, Гриценка — 10,5%, Бойка і Ляшка — по 9,4%, Садового — 7,2%, Тягнибока — 4,5%.
Суттєва різниця між рейтингами Петра Порошенка та Юлії Тимошенко, відображена у даних КМІС та Центру Разумкова, ніяк не може бути на статистичну похибку.
Є питання й по Рабиновичу, який узагалі не фігурує у соціології Центру Разумкова, зате наявний в опитуваннях КМІС, та ще й iз 10-відсотковим рейтингом.
Відмінності надто різкі, аби не запідозрити куплені рейтинги.
Втім це тема для окремої розмови, до якої «УМ» iще обов’язково повернеться. Великий розкол у таборі соціологів уже був у 2004-му, під час тодішніх президентських виборів. Нині ми, схоже, стоїмо на порозі нових ексцесів у цьому середовищі.