Нещодавно низка ЗМІ, посилаючись на міністра енергетики і вугільної промисловості України Ігоря Насалика, повідомили, що на шiсть із 15 блоків українських АЕС постачатиме ядерне паливо не РФ, як було дотепер, а японсько-американська компанія Westinghaus. При цьому прозвучало уточнення, що ці шiсть блоків уже відмовилися від російського і використовують лише паливо компанії Westinghaus. Виходить, що йдеться про 40% неросійського ядерного палива на українському ринку.
Без сумніву, міністр озвучив інформацію, яку підготували йому підлеглі фахівці-ядерники.
Така інформація приємна, обнадійлива і навіть смілива, зокрема тепер, у час російської агресії.
Водночас виникає низка професійних запитань.
Варто нагадати, що на найвищому рівні тему співпраці з постачання ядерного палива в Україну компанією Westinghaus обговорювали, і навіть уперше був підписаний двосторонній документ у 2008 році, під час зустрічі президентів України і США у Києві. До цього згадана компанія працювала в Україні у напрямку виготовлення дубліката російського ядерного палива для українських АЕС.
Але офіційна співпраця з виходом на конкретний результат була започаткована у 2008 році. З того часу проводилися експерименти з адаптації ЯП Westinghaus разом iз російським ЯП на двох блоках Південноукраїнської АЕС. Перенесення цього досвіду на інші блоки українських АЕС, за твердженням українських і закордонних фахівців-ядерників у 2008 році, можливе лише за умови додаткових експериментів саме на тих блоках.
Тепер iдеться про готовність двох блоків Південноукраїнської АЕС і чотирьох блоків Запорізької АЕС до використання ЯП компаніїWestinghaus без російського ЯП. Отже, треба думати, що експериментальна адаптація ЯП Westinghaus без російського ЯП на всіх згаданих блоках проводилася таємно, що само по собі викликає схвалення.