Від самочинного будівництва, яке впродовж останнього десятиріччя набрало розмаху, потерпають багато міст, і Вінниця — одне з них. Точну кількість споруд, зведених без дозволу місцевої влади, у міському управлінні містобудування та архітектури мені назвати не змогли, але навели інші цифри, які промовисто свідчать про реальні масштаби «рукотворної стихії». Щомісяця до них надходить 100—150 звернень громадян, із яких 90 відсотків стосуються якраз самочинно зведених споруд. Тільки за дев'ять місяців 2004-го штрафи, стягнуті з «диких» забудовників, перевищили 85 тисяч гривень (а вони ж сміховинно малі — у межах 170 гривень, що й близько неспіврозмірно з вартістю робіт).
Спроби навести порядок за допомогою суду наткнулися на несподівані перешкоди: у державної виконавчої служби просто немає можливостей — і передусім спеціальної техніки — для виконання таких судових рішень, а на оренду її на стороні потрібні гроші.
Міська рада вирішила піти іншим шляхом, який наразі видається ефективнішим: на сесії депутати вирішили створити спеціалізоване комунальне підприємство, в статутні обов'язки якого входитиме ліквідація «наслідків самочинного будівництва». Зараз іде процес реєстрації та формування структури нового КП, яке називатиметься «Архітектурно-будівельний сервіс» і матиме, звичайно, значно ширше коло діяльності. Передбачається, що «руйнівні» функції воно виконуватиме після того, як міськвиконком прийме відповідне рішення про знесення того чи іншого недозволеного об'єкта. А при поєднанні зусиль із повноваженнями органів судочинства та державної виконавчої служби підприємство справді може дати певний ефект. Особливо коли підоспіють ще й давно очікувані зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими сума штрафів за самочинне будівництво зросте на порядок або й на два.