Арешт опального генерала

09.10.2004
Арешт опального генерала

Працiвники українських спецслужб супроводжують Валерiя Кравченка (другий справа) при його затриманнi на пунктi перетину кордону Корчова — Кракiвець при в'їздi в Україну з Польщi. (Фото УНІАН.)

      Скандально відомий генерал СБУ Валерій Кравченко, який півроку переховувався в Німеччині, приїхав в Україну. Однак досі місце його перебування невідоме. Адже на перетині українсько-польського кордону на Львівщині генерала-дисидента затримали київські співробітники Служби безпеки Україні й після двогодинної конфіденційної розмови повезли у невідомому напрямку.

      Український бізнесмен Володимир Цвіль, який проживає в Німечинні й позавчора супроводжував Кравченка в його поїздці до України (опальний генерал їхав на прес-конференцію до Львова), спілкуючись з журналістами за кілька годин після затримання Кравченка, сказав, що, найімовірніше, того відвезли до Львівського управління СБУ для співбесіди, щоб дізнатися його настрої і подальші плани. Але скільки ця бесіда триватиме — невідомо, хоча, згідно з законом, правоохоронці у таких випадках мають право затримати людину не більше ніж на три дні. 

      Водночас, як вдалося дізнатися «Львівському порталу» зі своїх джерел у правоохоронних органах, Кравченка учора вже було доставлено до Києва, в управління СБУ. За попередніми даними, за інформацією «Порталу», генералу нібито буде пред'явлено звинувачення у розголошенні державної таємниці. Натомість у Львівському управлінні СБУ, де, за версією Цвіля, Кравченко перебував після затримання, надавати будь-яку інформацію, що стосується цієї справи, відмовляються. У прес-службу центрального офісу СБУ кореспондентові «УМ» додзвонитися так і не вдалося.

      Нагадаємо, що Валерій Кравченко, будучи офіцером безпеки і працюючи радником посольства України в Берліні, минулої зими відмовився виконувати накази свого керівництва стежити за представниками української опозиції в Німечинні. Після цієї відмови він наважився оприлюднити прислані йому інструкції щодо стеження за опозиціонерами, за що й був звільнений. За словами генерала, за півроку свого цивільного життя в Німеччині він багато дізнався про «касетну справу» та «справу Гонгадзе». «Хочу передати цю інформацію або Генпрокуратурі, або тим структурам, які в Україні займаються чи то «касетним скандалом», чи його складовою — «справою Гонгадзе». Тому і їду в Україну», — пояснив мету свого повернення генерал Кравченко в інтерв'ю польському журналісту Мареку Цинкару для львівської газети «Поступ».

      Як розповів позавчора ввечері на прес-конференції у Львові один з учасників «касетного скандалу» Володимир Цвіль, який співпрацював з Кравченком чотири роки на посаді українського консула в Мюнхені, генерал хотів повернутися додому саме до президентських виборів, щоб захистити свою офіцерську честь, довести, що він не зрадник, а також щоб йому потім не закидали, ніби він побоявся і просто відсиджувався за кордоном. Цвіль, який свого часу «прикривав» майора Миколу Мельниченка під час виїзду того на Захід, зазначив: «Кравченко припускав, що в Україні його одразу затримають». «Але він знав, що, з юридичної точки зору, він ні в чому не винен і йому немає за що відповідати. Адже, згідно з українським законодавством, за таке поняття, як «зрада», не карають», — каже Цвіль.

      Позавчора ввечері Володимир Цвіль висловив думку, що Кравченкові, швидше за все, нічого не загрожує — його найближчим часом відпустять і він таки проведе прес-конференцію, де має намір розповісти деякі відомі йому деталі «касетної справи». Свої припущення бізнесмен і екс-консул аргументує тим, що при затриманні генерала у співробітників не було ордеру на арешт, його не обшуковували, і хоча в нього були копії матеріалів по «касетній справі», слідчий спецслужби не висловлював ніяких звинувачень, а попросив затриманого пройти з ним для складання протоколу. «Я весь час чекав у коридорі. За дві години генерала вивели з іншого виходу і посадили в машину із затемненими вікнами з київськими номерами. Копії матеріалів ми передали його дружині. Я думаю, що СБУ тут переслідує свої питання, а саме хочуть вивчити його психологічний стан, дізнатися його подальший план дій. Можливо, вони постараються його в чомусь переконати, але зараз я для нього загрози не бачу», — розповідає Цвіль.

      Водночас сам генерал, їдучи в Україну, таки готувався до найгіршого. Як розповів Цвіль, у інтерв'ю журналісту  Цинкару Кравченко сказав дещо таке, що попросив оприлюднити лише в тому разі, якщо з ним «станеться щось непоправне».

 • У Верховній Раді оголошено перерву

  Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

 • Почати знизу

  Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

 • Вiдставили до лiкарнi

  Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

 • «УДАР» коліном

  Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

 • Морозу відріжуть зв'язок,

  Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>