Майже 20 тисяч тонн токсичних гудронів досі отруюють навколишнє середовище у Новому Роздолі на Львівщині. Їх за тіньовими схемами привезли з Угорщини в Україну ще у 2001-2003 роках. Левова частка цих небезпечних відходів, які утворюються при очищенні нафтопродуктів концентрованою сірчаною кислотою, досі залишається необробленою і лежить просто неба на Львівщині. Відтоді екологи вимагають або вивезти отруту назад до сусідньої країни, або утилізувати.
Ідейним керівником концесії, за якою з Угорщини до України доправили небезпечні гудрони, була, хоч як це дивно, міліція. А саме — підприємство «Спецсервіс» Міністерства внутрішніх справ. Юридично гудрони на Львівщину ввозила не Угорщина як держава, а три іноземні фірми. Двома з них керував такий собі Ігор Нечаєв. Він же — співвласник львівської компанії «Інтер-Інвест». А іншим її співвласником була дружина заступника тодішнього директора Роздільського ДГХП «Сірка». Саме на територію цього заводу привезли токсичні гудрони, де вони лежать і досі.
Витік гудронів, що зберігаються на території Грибовицького сміттєзвалища на Львівщині, на початку січня цього року завдав непоправної шкоди навколишньому середовищу. «Ми пам’ятаємо, що на Грибовицькому сміттєзвалищі є ще тема гудронів, яку на сьогодні не закрито. Нещодавно стався витік цих гудронів. На щастя, криниці мешканців не забруднено, залишилося питання щодо забруднення русла річки Малехівка, однак це технічна вода, яка фактично не загрожує населенню. Правоохоронні органи нам дадуть відповідь щодо законності чи незаконності діяльності на території цих водоймищ нафтопереробного заводу. І всю територію Грибовицького сміттєзвалища потрібно розглядати в комплексі, бо всю її забруднено», — розповіла заступниця голови Львівської ОДА Ірина Гримак.
Львівські екологи б’ють на сполох, бо гудрони змішуються з водою, ґрунтами і поволі стікають у Дністер, звідки беруть питну воду області Західної України і сусідня Молдова. «Найкращий результат для нас — iз галузі фантастики: назад відвезти ті гудрони до Угорщини. За допомогою кримінальних справ, розголосу. Тому що вони були ввезені незаконно», — каже еколог, колишній голова комісії з питань природокористування Львівської міської ради Мирон Колодко.
За словами юристів, небезпечні відходи можна реімпортувати назад до Угорщини, адже в процесі їх ввезення в Україну було порушено норми Базельської конвенції. Фактичний склад завезеного товару не відповідав даним, зазначеним у документах. Країна-імпортер зобов’язана прийняти назад ці відходи. Але для реімпортування потрібно політичне рішення керівництва нашої держави та звернення до угорської сторони.
Тим часом у висновках експерти попереджають про численні екологічні загрози: при зберіганні на поверхні ґрунту просто неба гудрони є небезпечними для навколишнього середовища та здоров’я населення прилеглих районів.