У Греції у вівторок дали офіційний старт зведенню газогону до Європи в обхід Росії, котрий повинен збільшити енергетичну безпеку Європи, повідомляє «Євроньюс». На церемонії в Салоніках були присутні представники південноєвропейських країн, що залучені до проекту, зокрема, комісар ЄС iз питань енергетичного союзу Марош Шевчович та прем’єр Греції Алексіс Ціпрас, а також делегації зі США та Єврокомісії. Проект Трансадріатичного газопроводу вартістю у 5 млрд. євро Євросоюз схвалив у березні. Його стартову потужність оцінюють у 10 млрд. кубометрів на рік iз можливістю збільшення пропускної здатності до 20 млрд. Розраховують, що постачання до Європи каспійського газу через цю трубу розпочнеться у 2019-20 роках.
Газогін сполучатиме Азербайджан та Італію, перетинаючи Грузію, Туреччину, Грецію, Албанію та Адріатичне море. Новий газогін з Азербайджану до Європи — це політична проблема Росії, вважає польський експерт Войцєх Шевко з Національного центру стратегічних досліджень: «Це спроба зменшити доходи Росії, а у зв’язку з цим — зменшити російську здатність інвестувати та купувати зброю. Тому в цьому контексті такі ініціативи мають непересічне значення. Але якщо говорити про те, що Європа буде більш незалежною в енергетичному плані, то варто пам’ятати, що Європа залежна передусім від постачання нафти, а газ, як енергетична сировина, відіграє другорядну роль».
А представник Держдепартаменту США Джон Кірбі висловив упевненість, що газопровід дозволить Європі диверсифікувати поставки газу та зміцнити економіку таких країн, як Азербайджан, Туреччина, Грузія та Італія. «Будівництво газопроводу ТАР (така його міжнародна назва) змінить енергетичну мапу Європи та поставить Грецію в стратегічному пункті», — наголосив грецький прем’єр Алексіс Ципрас. Він додав, що ця інвестиція створить у регіоні тисячі нових робочих місць, стане мостом між країнами Південно-східної Європи. Газогін задовольнить потреби Європи на блакитне паливо на 20%.