Міжнародний науково-технічний конкурс молодих вчених Intel ISEF 2016, який пройшов у середині травня у місті Фінікс американського штату Арізона,тріумфально завершився для українських учасників. Від України цього року на фінал конкурсу приїхали семеро фіналістів, відібраних на конкурсах IntelТехно і IntelЕко. Юні українські таланти Фіонг Ань Чан, учениця 11-го класу Черкаського фізико-математичного ліцею, і десятикласник ліцею «Голосіївський» Олександр Бузін (місто Київ) отримали два третіх місця в категоріях «Математика» та «Програмування систем».
Загальний призовий фонд конкурсу — чотири мільйони доларів — був розподілений серед 600 фіналістів, які представили проекти в 22 категоріях.
Проект Фіонг Ань Чан, присвячений фігурним числам, став справжньою сенсацією конкурсу. Адже, досліджуючи властивості фігурних чисел, дівчинка змогла вивести формулу, завдяки якій знаходять спільні елементи двох їх послідовностей.Темою властивостей фігурних чисел цікавилися визначні математики, в тім числі Фермі, Ейлер, Коші, але досі нікому з них не вдавалося вирішити це завдання. Отримані черкаською школяркою результати можна використовувати в різних наукових галузях: у криптографії, комп’ютерних науках, біоінженерії, нанофізиці.
Розробка Олександра Бузіна цілком практична. Він створив «Інтернет-бібліотеку для моделювання об’єктів у просторовому вимірі». Це — розробка нового фреймворка, що дозволяє створювати 3D-об’єкти для відображення в інтернет-браузерах. Така технологія знадобиться як інженерам, так і фахівцям з контенту (наприклад, веб-дизайнерам, маркетологам, журналістам).
Як повідомила прес-служба Міністерства освіти і науки, роботи Фіонг Ань Чан із Черкас та Олександра Бузіна з Києва одержали також спеціальний приз конкурсу.