«Крига скресла» — інакше не назвеш безпрецедентну подію на Волині, яка може спричини лавиноподібну реакцію комунальників по всій Україні. В нашій державі вперше на держаукціоні продали заарештовану за борги квартиру. «Жертвами спецоперації» стали мешканці двокімнатної квартири у Луцьку загальною площею 56,7 кв. м, які з 2012 року не платили за комунпослуги й «накопичили» боргу майже на 50 тис. гривень. Як стверджують комунальники, вони тягнули до останнього, адже, згідно із законом, можуть звертатися до суду, якщо сума боргу перевищує 13 тисяч гривень.
На аукціоні «першу ластівку» продали за 446 тис. гривень. Із цієї суми 10 % пішло на виконавчий збір, 50 тисяч піде на погашення боргу за «комуналку», а решта грошей перейде колишнім власникам.
Начальник Луцького управління юстиції Сергій Харченко поділився алгоритмом «вибивання» боргу: «Виконавча служба з 2014 року працює з ДП «СЕТАМ». Держвиконавець передає матеріали на «СЕТАМ» i вони дають оголошення — кожен охочий може взяти участь у торгах. У цьому випадку було п’ять претендентів і виграв той учасник, який запропонував за це житло найбільшу суму».
Чиновник додав, що один із двох дорослих жителів цієї квартири — пенсіонерка, якій належить половина житлової площі. Але вона не зверталася ні по субсидію, ні до ДКП «Луцьктепло», щоб реструктуризувати борг.
Подібна доля чекає ще як мінімум на три оселі. До прикладу, лише комунальному держпідприємству «Луцьктепло» населення на середину квітня заборгувало 63 мільйони гривень. Особам, які мають значну заборгованість, обмежуватимуть водопостачання, їхнє житло від’єднуватимуть від централізованої системи опалення, перекриватимуть водовідведення (злив унітазу).
До речі, закон обмежує реалізацію майна, де є неповнолітні діти. Коли державний виконавець встановлює, що в об’єкті є неповнолітні діти, то звертається в орган опіки та піклування й тільки після їхнього дозволу проводиться реалізація цього майна,
Та все ж у цьому делікатному питанні треба бути дуже обережними. І хоч закон один для всіх, але одна справа, коли кількатисячний борг із квартплати у якогось «крутелика», що володіє далеко не однією квартирою, й інша справа, коли чималий борг накопичився у сумлінного пенсіонера. Адже перший не платить, бо просто не хоче платити, й спробуйте у нього ще забрати квартиру для виставлення на аукціон. А другий хотів би сплатити, та нічим. То що, бідолазі на схилі літ ставати бомжем? І не треба чиновникам «прикриватися» субсидіями, тим паче, що при гарних зв’язках її можуть отримувати й частенько отримували далеко не бідні громадяни України. Якщо люди отримуватимуть достойні зарплати та пенсії — питання комунальних заборгованостей вирішиться дуже швидко.