Учора розпочав роботу 69-й Каннський міжнародний кінофестиваль, найавторитетніший кінофорум світу. На Лазурове узбережжя завжди з’їжджається чимало зірок, а цього року їх особливо багато ще й тому, що чимало відомих акторів виконують головні ролі у фільмах конкурсної програми, тож вони приїхали на фестиваль не лише посміхатися в об’єктиви камер, а й презентувати свої роботи.
А в Канні цьому раді. Фестиваль, як зазначив мер міста, це особлива подія з точки зору міжнародного престижу Франції. «Чим більше зірок, тим краще для фестивалю. Я не кажу, що це краще для журналістів, для критиків. Це створює додаткові перешкоди: пройти перевірку на безпеку, прогулятися вулицями, це справді псує нерви. Однак чим більше зірок, тим більше преси, тим більше спонсорів, а чим більше спонсорів, тим більше грошей. Більше зірок — завжди краще», — сказав в інтерв’ю «Євроньюс» кінокритик Джей Вайсберґ.
Цього року журі очолює австралійський режисер Джордж Міллер. Саме журі складатиметься з чотирьох чоловіків і чотирьох жінок, серед яких американська актриса Кірстен Данст та французька співачка Ванесса Параді.
В основній конкурсній програмі за «Золоту пальмову гілку» змагатимуться 20 стрічок, зокрема Педро Альмодовар із фільмом «Джульєтта» (Julieta), актор і режисер Шон Пенн із драмою «Остання особа», у якій знялася Шарліз Терон, Джефф Ніколс iз фільмом «Кохаючи» (Loving), Пол Верховен зі стрічкою «Ель» (Elle), брати Дарденни зі стрічкою «Незнайомка», Джим Джармуш із картиною «Патерсон» (Paterson). Остання — про легендарного панк-рокера Іггі Попа. У конкурсній програмі аж 14 фільмів з Європи, що трапляється рідко. Чи означає це, що європейське кіно переживає відродження? Відповідь буде відома після закінчення форуму.
Поза конкурсом свої нові роботи покажуть Стівен Спілберґ — фільм «Великий і добрий велетень» (The BFG) і Джоді Фостер — «Грошовий монстр» (Money Monster) iз Джорджем Клуні та Джулією Робертс. Відкрив кінофорум новий фільм Вуді Алена «Світське життя» (Cafе Society), в якому знялися Крістен Стюарт і Джессі Айзенберг. Ця драматична комедія розповідає про хлопця на ім’я Боббі, який у 1930-х приїжджає до Голлівуду з надією знайти роботу в кіноіндустрії. Однак натомість він занурюється у бурхливе життя місцевої богеми, яка проводить час у модних кафе і нічних клубах. Усього в рамках фестивалю будуть продемонстровані приблизно 1800 фільмів.
У зв’язку з нещодавніми замахами в Парижі міністерство внутрішніх справ Франції мобілізувало додаткові сили для охорони Каннського кінофестивалю. Вулиці міста патрулюватимуть сотні поліцейських, а сапери кілька разів на день оглядатимуть Палац фестивалю. Підступи до будівлі з моря контролюватимуть водолази, а на дахах будівель «вгніздилися» снайпери. У людних місцях вмонтовано 200 камер спостереження. Охоронці обшуковуватимуть сумочки навіть у зірок. «Ми стикаємося з найвищим ризиком, ніж будь-коли. Стикаємося з ворогом, готовим завдати удару в будь-який момент. Ми повинні бути напоготові щохвилини», — заявив міністр внутрішніх справ Бернар Казнєв. Французькі загони спецпризначення ще у квітні відпрацьовували операцію зі знешкодження ймовірних терористів, які намагалися захопити заручників у глядацькій залі.
Каннський фестиваль триватиме до 22 травня. Цьогоріч на його закритті відійдуть від традиції і замість якоїсь гучної позаконкурсної стрічки покажуть фільм-переможець головного конкурсу.