Російські окупанти в Криму продовжують незаконно затримувати представників корінного населення, триває тиск на мусульман. Нещодавно під час проведення п’ятничного намазу в мечеті села Молодіжне Сімферопольського району понад 50 озброєних людей затримали групу мусульман. Формальна причина — перевірка документів. За свідченнями правозахисників, затриманих було близько 100 осіб.
В Євпаторії група невідомих серед білого дня затримала близько 25 чоловік татарської національності. Про це повідомив у Facebook журналіст Осман Пашаєв: «Усіх відвезли на допит у міське відділення поліції і взяли відбитки пальців. Затримували на центральному ринку і в районі ресторану «Восточка». Всі затримані — кримські татари». Пізніше журналіст також повідомив, що масові затримання кримських татар у Євпаторії пояснили операцією з затримання злочинців, які вбили сім’ю в Краснодарі. «Затриманим сказали, що йде відпрацювання. На питання — росіяни підозрюваними бути не можуть? — один зі співробітників відповів, що можуть. На питання — чому звезли в поліцію більше 20 осiб і всі — кримські татари? — відповідь: ми дрібні люди і був наказ згори», — зазначив Пашаєв.
Підконтрольна РФ так звана прокурор Криму Наталія Поклонська заявила, що нещодавні затримання в Криму пов’язані з «профілактичними рейдами». За словами Поклонської, ці рейди проводили для посилення заходів безпеки напередодні Дня Перемоги. «Скрізь будуть рейди, всюди будемо перевіряти міграційне законодавство, в посиленому режимі проводитиметься робота в місцях масового скупчення громадян», — сказала вона. Поклонська також заявила, що в ході одного з «профілактичних рейдів» на ринку Євпаторії в суботу виявили вісім громадян Узбекистану, які порушили міграційне законодавство. Повідомлення в медіа про масові затримання в мечетях вона назвала спекуляціями.
Кримський адвокат Джеміль Темишев пропонує в судовому порядку оскаржити дії російських силовиків. За його словами, кожен постраждалий може написати йому повідомлення та свідчити у суді. Проте наразі таких бажаючих немає. «Я напівтатарка, і навіть мені проблематично перебувати у Криму. Склалось так, що навчаюсь на території України, на півострів приїжджаю досить рідко, проте з графою «національність» та українським паспортом я там людиною не вважаюсь», — розповідає «УМ» студентка Олена (за бажанням коментатора прізвище не зазначається). За її словами, досить багато її знайомих зайвий раз остерігаються виходити на вулицю. «Про якийсь спротив узагалі мови немає», — додає пані Олена.
Як відомо, Європейський парламент має намір провести дебати і прийняти резолюцію про порушення прав кримських татар з боку Росії на своєму засіданні 12 травня. Комітет міністрів Ради Європи висловив глибоку стурбованість погіршенням ситуації з дотриманням прав людини на території анексованого півострова. В свою чергу, у Духовному управлінні мусульман Криму і Севастополя татарам порадили носити при собі документи, які посвідчують особу.