Європейський центральний банк (ЄЦБ) оголосив, що з кінця 2018 року припинить емісію банкнот найвищого номіналу в 500 євро. Банкноти цього номіналу, які вже перебувають в обігу, збережуть свою платоспроможність у країнах єврозони до їх повного вилучення. «500 євро, як і всі інші номінали банкнот євро, завжди зберігатимуть свою вартість і будуть обмінюватися в центральних банках країн євросистеми необмежений час», — заспокоює ЄЦБ у своїй заяві. Втім не уточнює, чи банкноти в 500 євро банки прийматимуть за межами єврозони.
Банкноти номіналом у 500 євро часто слугують інструментом для кримінальних оборудок, вважає глава ЄЦБ Маріо Драгі. За даними ЄЦБ, 28% цих купюр задіяні у прихованих операціях, відмиванні брудних коштів та корупції. Міністри фінансів країн єврозони кажуть, що третина готівки, яка перебуває в обігу терористів, — саме у купюрах 500 євро.«У Франції, банківську купюру номіналом 500 євро використовують для приховування непрозорих фінансових операцій, а не для того, щоб дозволити купити щось поїсти», — раніше констатував міністр фінансів Франції Мішель Сапен. Тому зручної для мафіозі купюри банкіри вирішили позбутися.
Банкноти номіналами 5, 10, 20, 50, 100 та 200 євро друкуватимуть i надалі, але поступово гроші старого зразка будуть замінювати новими, кращої якості, вищого захисту, який ускладнює чи робить неможливою їх підробку. У травні 2013 року в обіг була введена нова банкнота номіналом 5 євро, у вересні 2014 року — нова банкнота номіналом 10 євро. Нові грошові знаки відрізняються від старих не лише виглядом, а й фактурою. Вони більш гладенькі на дотик, бо покриваються спеціальним лаком. На черзі — видозміна банкнот інших номіналів.