Сьогодні відзначається міжнародний день боротьби за права інвалідів, проте у наших містах ця дата — тільки на папері. Після зобов’язання влади облаштувати пандусами підйоми, переважна більшість підприємців виконала наказ по-своєму, тобто задля годиться. Ці підйоми не те що для людей з особливими потребами чи матерів із візочками, а й навіть для здорових чоловіків становлять загрозу.
Інженери Одеської національної академії харчових технологій (ОНАХТ), прекрасно розуміючи, що побороти загальний пофігізм — завдання непросте, вирішили хоч частково полегшити життя людям на візках. Результатом мозкового штурму став візок із двома режимами роботи — звичайним і для підйому по крутих пандусах. Перемикаються вони спеціальною ручкою. При другому режимі починає діяти досить простий механізм одностороннього руху, в основі якого — зубчасте колесо і зубчастий сектор. Обмежувач зворотного ходу, за словами винахідників, дозволить інваліду, не боячись скотитися вниз, переміщатися по пандусу без сторонньої допомоги. «Напевно, з боку здається, що людей з обмеженими можливостями у нас немає, — розповідає «УМ» інвалід першої групи Олена Мирощук. — Ми ж не ходимо по вулицях, на концерті нас рідко побачиш, у супермаркетах або по набережній ми часто не гуляємо. Найчастіше просто немає технічної можливості вийти з дому». За словами пані Олени, проблеми з пандусами — це тільки мізерна частина обмежень, переважно починається все з ліфтів (в які ледь поміщається коробка від мікрохвильовки), а деколи й з їх відсутності, вже потім — під’їзди, де зазвичай таки знайдеться кілька сходинок, які треба здолати. Також, на думку жінки на візку, досить велика проблема на сьогоднішній день із транспортом, куди потрапити людям з особливими потребами — зась, і хоча це питання більш широке, ніж пандуси, вирішувати його потрібно. «Коли хтось із влади хоче перевірити конструкції спуску, сідаючи в інвалідне крісло, це для нас виглядає абсурдно, адже здорова людина не відчує того, що відчувають люди з обмеженнями. Не робіть «зручності» на показ, краще запитайте в нас, як треба, — це буде результативніше».
Наразі фахівці ОНАХТ отримали патент на корисну модель згаданого візочка. Вони сподіваються, що їх розробкою зацікавляться виробники техніки для людей з особливими потребами.