Аварія на Чорнобильській АЕС була неминучою, адже станція будувалася з численними порушеннями, про що свідчать матеріали з архіву КДБ, які стали доступними широкому загалу. Ще до 26 квітня 1986 року на ЧАЕС відбулося 5 аварій, 29 аварійних зупинок та 63 відмови обладнання. Про ці та інші шокуючі факти можна встигнути почути сьогодні під вечір у центрі Києва у лекції «Катастрофа імені Леніна. Чорнобиль у документах КДБ» Володимира В’ятровича, очільника Українського Інституту національної пам’яті.
Відбуватиметься все «Під саркофагом» — у спеціально облаштованому нині до 30-річчя трагедії на Чорнобильській АЕС підземному переході між Українським домом і Національною філармонією. До уваги відвідувачів інсталяції — не лише візуальне втілення трагедії ЧАЕС та архівні документи про аварію, а й аудіозаписи тривожних переговорів диспетчера станції в ніч вибуху 30-річної давнини. Усе це можна буде побачити ще й наступного дня, 29 квітня.
Організатори дійства — Український інститут національної пам’яті, архів Служби безпеки України та Центр досліджень визвольного руху — обрали поєднання творчих образів, цифр та фактів. А локація — підземка — дозволяє краще відчути ефект перебування в замкненому просторі зони ураження або й узагалі в СРСР, десятиліттями закритому «залізною завісою» від світу.