Уряд ухвалив низку реформ у сфері оплати праці, які набувають чинностi вже з 1 травня. Українців чекає підвищення прожиткового мінімуму. Як повідомили у Міністерстві соціальної політики, прожитковий мінімум зросте в середньому на 5,2% і становитиме 1450 грн. для дієздатних осіб, 1130 — для недієздатних, 1228 грн. — для дітей віком до 6 років і 1531 грн. — для дітей від 6 до 18 років.
Щодо підвищення мінімальної пенсії з 1074 до 1130 грн., тут є свої підводні камені. Наприклад, підвищення торкнеться лише тих пенсіонерів, у яких є необхідний страховий стаж (25 років у чоловіків і 20 — у жінок, якщо пенсія призначена до 01.10.2011, та 35 років для чоловіків і 30 — для жінок, якщо пенсія призначена після 01.10.2011).
У разі, коли людина пропрацювала менше, її пенсія може залишитися без змін і не дотягнути до прожиткового мінімуму взагалі, повідомили в Пенсійному фонді, пообіцявши виправити недоліки, і зазначили, що усі перерахунки будуть проведені автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ і людям не доведеться окремо вирішувати ці питання.
Однак підвищення пенсій насамперед слід чекати: інвалідам війни, учасникам бойових дій та війни, військовослужбовцям та членам їхніх сімей, у разі втрати годувальника, інвалідам унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, шахтарям, особам, яким виповнилося 100 років і більше, людям, які мають статус «Почесного донора України» та відповідно до ЗУ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», пояснила начальниця головного управління Пенсійного фонду України Київської області Галина Недзельська.
Тож iз 1 травня підніметься й розмір мінімальної зарплати з 1378 до 1450 грн. Насамперед це стосується бюджетників: учителів, лікарів, працівників соціальної та культурної галузей. Слід пам’ятати, що в разі, коли роботодавці не дотримуватимуться мінімально встановлених розмірів заробітної плати, їм передбачено покарання згiдно зi ст. 265 КЗпП у вигляді штрафів (у разі: допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків — у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати; порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам більш як за один місяць або виплата не в повному обсязі — штраф у трикратному розмірі мінімальної зарплати; недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці та недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам — у десятикратному розмірі).
До речі, про єдиний страховий внесок. Із 1 січня його коефіцієнт становить 22%. Тому з 1 травня розмір мінімального страхового внеску становитиме 319 грн. (коефіцієнт, помножений на підвищену мінімальну зарплату 1450 грн.).