Підконтрольний Росії Верховний суд Криму вчора ухвалив заборонити діяльність Меджлісу кримських татар на території анексованого півострова. Після оголошення вироку присутні кримські татари відразу залишили залу. На вулиці перший заступник Меджлісу Наріман Джелял сказав, що члени законодавчо-представницького органу подаватимуть апеляцію й шукатимуть усі можливі шляхи до Європейського суду. «Кримнашський» суд долучив до справи рішення так званої «прокурора Криму» Наталі Поклонської про припинення роботи Меджлісу від 13 квітня, а також матеріали 40-річної давності, повідомив глава Центрвиборчкому Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв.
Нагадаємо, 18 квітня Мін’юст Росії вніс Меджліс кримськотатарського народу в перелік громадських і релігійних об’єднань, діяльність яких зупинено в РФ «у зв’язку зі вчиненням ними екстремістської діяльності». Цей крок засудили Україна та міжнародні організації. Кримські татари вважають це переслідуванням і обмеженням прав корінного народу Криму.
Таке рішення вважає кричущим порушенням колективних прав кримськотатарського народу як корінного народу Криму i Народний рух України. «Ми підкреслюємо, що один iз центральних аспектів декларації ООН про права корінних народів — це право на представницькі інститути корінних народів, через які реалізуються права корінних народів. Тому така заборона є наступом на права всіх корінних народів, у тому числі й на права корінних народів Росії», — заявив голова Народного руху України Василь Куйбіда.
Народний рух України закликав Раду Безпеки Організації Об’єднаних Націй, Верховну Раду України, міжнародні правозахисні організації відреагувати на припинення судом діяльності Меджлісу. Як зазначив В. Куйбіда, факт заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу з будь-якої точки зору — міжнародно-правової, політичної та гуманітарної — свідчить про безпорадність Росії в намаганні зупинити громадський протест на українському півострові проти свавілля агресора.