Під час демонтажу каркаса пам’ятника Леніну в Кривому Розі археологи натрапили на фундамент стародавньої церкви. Реконструкція почалася цього року в сквері, біля постаменту й школи мистецтв зняли асфальт. Тоді співробітники краєзнавчого музею й помітили траншеї, а потім сланцеві плити, які колись були підлогою церкви. Вчені уже розкопали частину фундаменту храму.
Як виявилося, храм побудували в XIX столітті на честь Миколи Чудотворця. Вулицю, на якій збудували святиню, назвали Миколаївською, проте з приходом більшовиків церкву розібрали по цеглинці до фундаменту. Вiн перебував під землею понад 80 років.
«Відразу ж ми побачили вивернуті сланцеві плити, які раніше часто використовували як підлогове покриття. З цією метою криворізькі сланці навіть в інші регіони вивозили», — розповіла «УМ» про хід розкопок старший науковий співробітник Криворізького міського історико-краєзнавчого музею Ірина Стеблина.
Археологи відзначають, що на цьому місці у різний час було три храми. Перший — дерев’яний, який побудували в 1761 році, був знищений російсько-турецькою війною. Пізніше дерев’яний храм Святого Миколая відновили, а через 100 років церкву вирішили створити не з дерева, а з білого вапняку.
«Планується трохи змінити вид цього скверу і під ковпак помістити частину розкопаного фундаменту, щоб люди могли дивитися, як раніше будували. Ця церква — наша святиня та наша історія, — зазначає пані Ірина. — Пам’ятник Леніну був встановлений у 60-х роках ХХ століття, і саме він потрапив на вівтарну частину церкви. Тут повинні бути ще підземелля, як у кожному такому приміщенні. Але ми до них поки не дійшли. Нам необхідно встигнути закінчити роботи до серпня. Такі терміни встановили для проведення реконструкції цієї території».
За десять днів археологи спільно з волонтерами встигли розкопати частину фундаменту західної стіни (притвору) і відшукати кілька артефактів. Були знайдені, зокрема, фрагменти скла, ймовірно, XIX — початку ХХ століття. Знайдено денце пляшки з буквами, які ще належить відмити, а також прочитати напис. Крім того, знайшли розбиту посудину з рожевого скла, яка, ймовірно, була лампадкою. Ще історикам пощастило знайти три монетки: 1 копійку 1878 року і новіші 3 копійки (1935) та 15 (1949). Археологи хотіли б розкопати весь фундамент церкви, зведеної в 1863 році, але поки міська влада дозволила розчистити лише територію, прилеглу до постаменту.