Близько 200 тисяч виборців Чернігівщини можуть не реалізувати своє виборче право, голови дільничних виборчих комісій не знають, хто входить до складу «їхніх» виборчкомів, а священики УПЦ Московського патріархату «на прохання» начальства агітують за кандидатів у президенти під час... похоронів. Усі ці, а також багато інших фактів наводилися під час інтернет-відео-прес-конференції, яка відбулася у комп'ютерному центрі IREX в бібліотеці ім. Коцюбинського в Чернігові.
Пілотний проект «Вибори-Онлайн», який під час президентських виборів-2004 проводять українські громадські організації за допомогою міжнародних фундацій, орієнтований, по-перше, на створення майданчика для всеукраїнського обміну інформацією про хід виборчого процесу. По-друге, з його допомогою громадськість та органи влади дізнаються про ключові проблеми виборів та підготовки до них, зокрема про порушення норм законодавства в регіонах. По-третє, проект покликаний скоординувати дії українських неурядових організацій, ЗМІ та представників громадськості задля запобігання порушенням виборчого законодавства за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. У такий спосіб українське суспільство та громадськість поза межами нашої держави матимуть можливість отримати неупереджену інформацію про перебіг виборчої кампанії в Україні.
Власне, «Вибори-Онлайн» — це і є інтернет-конференції, які проводять громадські організації, що займаються моніторингом виборів в Україні. Відбувається інтерактивне спілкування з різними куточками України на сайті www.conference.civicua.org щотижня, щоразу в конференціях беруть участь різні регіони України. Скажімо, 28 вересня обмінювалися своїми думками та спостереженнями щодо виборчого процесу Кіровоград, Луцьк, Ужгород та Чернігів, де участь в онлайн-конференції взяли представники громадських організацій, зокрема Комітету виборців України, Молодіжного інформаційного центру та журналісти. Йшлося про порушення прав людини під час виборчої кампанії, її висвітлення у ЗМІ та інші пов'язані з президентськими перегонами проблеми.
А проблем і справді багато. Як розповів активіст КВУ Сергій Коваленко, на місцях катастрофічно бракує виборчих дільниць. Інколи на два, три, а то й більше сіл створена всього лише одна дільниця, тож для того, щоб проголосувати, людям доведеться долати по кілька кілометрів. Природно, за таких умов виникає небезпека, що багато виборців, особливо похилого віку, не зможуть реалізувати своє виборче право. Окрім того, представники Комітету виборців переконалися, що багато голів комісій не знають не лише що і як їм робити, а й хто входить до складу комісій.
А заступник редактора газети «Сіверщина», уповноважений комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Василь Чепурний наголосив на численних порушеннях виборчого законодавства, про які розповідають у листах до редакції газети читачі. Насамперед ідеться про засилля агітації тільки за провладного кандидата, тоді як про представників опозиції ЗМІ або не згадують узагалі, або згадують лише в негативному контексті. Особливо, підкреслив Чепурний, це стосується районних газет. Скажімо, після приїзду в область Віктора Ющенка вся районна преса опублікувала неправдиву інформацію про перебіг цього візиту.
Як свідчить звіт моніторингу обласної преси, який проводить Комітет виборців України, про Віктора Януковича в державних обласних газетах у серпні вміщено 32 відсотки публікацій (йдеться як про позитивні, так і про негативні згадки), про Ющенка — 29 відсотків, про Олександра Мороза — 13, про Анатолія Кінаха — 8,5.
На обласному та міському телебаченні Чернігова ситуація взагалі кричуща: фактично 100 відсотків інформації, яку глядачі отримують з «ящика», присвячено кандидатові від влади Вікторовi Януковичу. Для того щоб похвалити Януковича, телевізійники знаходять найрізноманітніші приводи — переважно агітація за Прем'єра-кандидата проходить під приводом висвітлення діяльності уряду. Як стверджують експерти КВУ, через те, що кандидати в президенти нерівномірно представлені у ЗМІ, люди майже позбавлені можливості отримувати про них об'єктивну інформацію. Власне, якби не було опозиційної преси, ці цифри були б іще більш вражаючими...
Валерій ЛИТОВЧЕНКО,
керівник проекту «Вибори-Онлайн» у Чернігівській області.