Села України, якi вимирають, вочевидь, вирішено відроджувати за рахунок учасників АТО та переселенців зі сходу України. Тепер ці категорії мають право на пільговий кредит на житло у селі. Як пояснила директор департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку Наталія Козловська: «Скористатися програмою можуть учасники АТО та внутрішньопереміщені особи за умови проживання у сільській місцевості або переселення туди для постійного проживання. Для підтвердження права на одержання кредиту позичальник повинен представити довідку органу місцевого самоврядування про ведення особистого селянського господарства або довідку про працевлаштування». Про це вона заявила під час нещодавнього засідання Ради асоціації «Власний дім».
Нинішнього року в держбюджеті передбачено 40 млн. гривень на реалізацію програми «Державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників на будівництво (реконструкцію) та придбання житла» («Власний дім»). У місцевих бюджетах на це передбачено ще 63,8 млн. гривень. Але одночасно виникає й запитання: невже запланованих кількох десятків мільйонів гривень, при нинішній інфляції, вистачить на всіх?
Варто нагадати, що 24 лютого уряд затвердив Постанову «Про внесення змін до Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі». Задля додаткового її роз’яснення на місцях асоціація «Власний дім» затвердила проведення розширених виїзних засідань в областях.
Дещо раніше віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко повідомляв: «Ми розширюємо можливості надання таких кредитів і зможемо збільшити будівництво такого житла, розширивши коло позичальників». Будучи міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пан Зубко додав: «Учасники бойових дій отримають такий кредит першочергово. Загалом у 2015 році пільгові кредити було надано 2 972 особам». Хоча бажаючих його отримати в період iз 2010 року було не менш як 70 000 тисяч осіб!
У Міністерстві регіонального розвитку кажуть, що сума кредиту одному заявнику становить 150-300 тисяч гривень у залежності від того, чи це придбання, чи реконструкція житла. Зокрема, 50 тисяч виділяється на підключення інженерних мереж, 150 тисяч — для реконструкції або добудови незавершеного будівництва житла, 200 тисяч — для придбання житла, 300 тисяч — для спорудження нового. Крім того, кредит розбивається на чотири етапи в залежності від видів робіт: земляні роботи, спорудження поверхів (плюс вікна, двері), внутрішні та зовнішні роботи. Кредит розраховано на 20 років, а молодим сім’ям чи неповним сім’ям віком людей до 35 років кредит «розтягнено» на 30 років, під три відсотки річних. Передбачено залучити до програми приблизно 640 учасників.