За результатами обробки 99,8 відсотка бюлетенів станом на вчорашній день, «ні» Угоді про асоціацію України з ЄС сказали 61,1 відсотка виборців, підтримали угоду 38,1 відсотка. Явка становила 32,2 відсотка, повідомила нідерландська агенція ANP, чого цілком вистачило, аби голосування було визнане таким, що відбулося. Виборча комісія Нідерландів повідомила, що оприлюднить офіційні результати референдуму 12 квітня.
Процес ратифікації призупинено. Нідерландський уряд заявив, що не може ігнорувати негативний результат консультативного референдуму щодо угоди про асоціацію між Україною та ЄС. «Якщо явка виявиться вищою за 30 відсотків, то процес ратифікації просто не може просуватися вперед», — цитує прем’єр-міністра країни Марка Рютте «Рейтер». «Ми не хочемо поспішати, щоб нас підганяли, закон про референдум дуже чіткий, і ми будемо дні, тижні, крок за кроком переглядати угоду з Україною, щоб задовольнити всі сторони — і на національному, і на європейському рівнях», — сказав Рютте після завершення референдуму у Нідерландах. «Спочатку дочекаємося остаточних результатів, далі будемо обговорювати це в уряді, далі у парламенті, потім у ЄС. Хочу одразу попередити людей, щоб не було поспішних очікувань: ми не хочемо підводити тих, хто прийшов голосувати, і з повагою ставимося до їхнього вибору — «за» чи «проти» — ми ухвалимо дуже акуратне рішення», — наголосив Марк Рютте. У разі, якщо Нідерланди все ж відхилять ратифікацію, угода про асоціацію, включно з зоною вільною торгівлі, як припускають, буде діяти між Україною і рештою 27 членами Євросоюзу.
Українське МЗС відреагувало на попередні результати голландського референдуму і заспокійливо наголосило, що він має лише дорадчий характер, а остаточне рішення щодо ратифікації угоди з Україною ухвалюватиме уряд Нідерландів. Україна не відмовиться від планів євроінтеграції через негативний для Києва результат референдуму, заявив Президент Петро Порошенко. «Впевнений, що стратегічно ця подія не є перешкодою на шляху України до Європи. Хочу відповідально заявити, що, незважаючи на це, Україна продовжить утілювати в життя Угоду про асоціацію», — підтвердив Порошенко.
«Ми зробили все, що змогли, закликаючи до підтримки», — сказала Маріт Марій, депутат парламенту Нідерландів від Робітничої партії, яка проводила широку кампанію «за» угоду, закликаючи співвітчизників не слухати безпідставних аргументів місцевих популістів. Особливо розчаровані й українсько-нідерландські організації, які проводили широку кампанію за асоціацію. Та й ті ж українські дипломати зробили все можливе. То чому ж такої різкої зміни зазнали настрої голландців, якщо ще за кілька днів до референдуму соціологи оцінювали його результат 50 на 50? Звичайно, свою роль зіграла поява «Панамських паперів», в яких прізвище Президента України фігурує поруч у сумнівній компанії світових політиків. Нардеп Сергій Лещенко, який упродовж останнього тижня багато агітував у Нідерландах на користь України, додає, що референдум дав українській владі урок. «Ми бачили на власні очі на перших шпальтах місцевих газет — скрізь «Панама», скрізь Порошенко, а поряд фото Путіна. Їх порівнюють, і це дає дуже негативний сигнал», — пояснив Лещенко в розмові з «Радіо «Свобода». «Звичайно, слід покращувати репутацію власної держави, по-перше, рівня життя, а по-друге — боротьба з корупцією — це головна проблема», — пояснює депутат.