Епопея з фейковими переселенцями та соціальними виплатами їм від держави набирає обертів. Як відомо, кілька тижнів тому Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зазначив, що близько 150 тисяч переселенців перестали отримувати державні виплати, адже уряд з’ясував, що «збудовано цілу схему, коли шахраї отримують документи громадян країни, які не проживають на контрольованій території України, йдуть до органів соцзахисту і під приводом того, що вони начебто зареєстровані як тимчасові переселенці, отримують сотні мільйонів гривень з держбюджету». Тоді всі ці псевдовиплати перестали надавати псевдопереселенцям.
Незважаючи на такі заяви, журналісти провели розслідування і з’ясували, що 50-60% переселенців і по сьогодні є «віртуальними» і що обіцянки уряду «прикрити лавочку з нелегалами» не виконані.
У розслідуванні видання ДТ зазначається, що при мінімальній пенсії 1074 гривень iдеться про більш ніж 700 мільйонів щомісячного доходу і 9 мільярдів річного для учасників схеми. «Обізнані люди наполягають на як мінімум 50—60% «віртуалів» у списках переселенців-пенсіонерів. Це 600—700 тисяч, чи не так? Треба ж, і тут у ногу з різницею в даних Мінсоцполітики та Міжрегіонального штабу! А коли ще уточнити, що «пенсійна мафія» «варить» і на шахрайських селищах...» — коментує журналістка Інна Ведернікова.
Нагадаємо, що «шахрайськими селищами» називають ситуації, коли в одній квартирі або ж будинку можуть проживати кілька тисяч осіб. Така ситуація вже була викрита, коли в Сіверськодонецьку в однокімнатній квартирі було зареєстровано 7,5 тисячі переселенців.
«Оскільки Павло Розенко відмовив нам у роз’ясненнях, а генерал Грицак брифінгу з приводу таких успіхів своєї команди не збирав, наполягатимемо на партнерській версії. А по суті — на узгодженому воюючими сторонами витоку коштів із державного бюджету України», — додає пані Інна.
У свою чергу, міністр соціальної політики України Павло Розенко пояснив, чому цифри про кількість переселенців Міжвідомчого штабу та Мінсоцполітики дуже різняться, таким чином: «Щодо цифр Державної служби надзвичайних ситуацій і Міністерства соцполітики: я вже рік про це говорю — ці дві цифри є абсолютно різними за своєю природою і своєю суттю. Це два різних обліки». Так, міністр пояснив, що ДСНС або так званий Міжвідомчий штаб фіксує тих переселенців, які звертаються до них по допомогу, а Мінсоцполітики реєструє лише тих осіб, які мають статус переселенця. «Які не обов’язково виїжджали під час гарячих ситуацій і зверталися до Державної служби надзвичайних ситуацій, які жили в інших містах, мали прописку, наприклад, Донецька чи Луганська, але зараз їм просто повертатися немає куди», — зауважив Розенко. Нагадаємо, за даними Міжвідомчого штабу, з тимчасово окупованої території, а також iз районів проведення АТО на інші території України переселено 1 млн. 27 тис. 728 осіб, у той час як 21 березня 2016 року Мінсоцполітики на своєму сайті зазначило оперативну цифру взятих на облік переселенців, зафіксувавши 1 млн. 747 тис. 457 осіб.