Новим головою Центрвиборчкому Росії стала Елла Памфілова, повідомляє «Радіо «Свобода». Обрання Памфілової відбулося в понеділок на першому засіданні ЦВК нового складу. Оцінити роботу тепер уже колишньої уповноваженої з прав людини в Російській Федерації на новому посту можна буде вже восени, коли в Росії пройдуть парламентські вибори.
У тому, що Елла Памфілова стане новою головою Центрвиборчкому, мало хто сумнівався з того моменту, як її ім’я з’явилося в новому списку членів ЦВК. Повноваження попереднього складу Центрвиборчкому під головуванням Володимира Чурова спливли 27 березня цього року. До Чурова і його колег у опозиції та громадських активістів була маса претензій. Досить згадати, що після фальсифікацій на виборах 2011 року по Росії прокотилася хвиля протестів, що закінчилася вже в 2012 році так званою Болотною справою, коли близько тридцяти осіб були обвинувачені у масових заворушеннях та спротиві правоохоронцям. Прізвища Чурова не було у п’ятиособовому списку кандидатів, який подав на початку березня у рамках належної йому квоти президент РФ Володимир Путін (інші 10 посад у складі ЦВК заповнюються обома палатами російського парламенту). До нового складу ЦВК також не увійшли восьмеро осіб з попереднього складу ЦВК.
«На мій погляд, те, що тепер у Центрвиборчкомі не буде Чурова — це вже позитивно. А наскільки Центрвиборчком буде чесним і об’єктивним, наскільки він буде дотримуватися закону, ми скоро побачимо. Скоро у нас будуть федеральні вибори, і ми на це подивимося. Я б поки не став давати якихось прогнозів», — сказав один із в’язнів Болотної правозахисник Микола Кавказскій. Політолог Григорій Добромєлов вважає, що відставка Чурова має свідчити про прозорість виборчої кампанії та її відповідність законодавству, а вибір Памфілової главою комісії є «важливим кроком для зміни іміджу ЦВК».
У зв’язку з новим призначенням Елла Памфілова залишила посаду уповноваженого з прав людини, на якій перебувала менше двох років. За словами експертів, на посаді омбудсмана вона не досягла якихось значних успіхів. У багатьох гучних справах, зокрема у справі української льотчиці Надії Савченко, вона не виявила достатньої твердості. «Що стосується її діяльності, я б оцінив її на «трієчку з плюсом», не більше. На жаль, ефективність її роботи виявилася значно меншою, ніж у Лукіна, що в результаті змусило її у своїх звітах перестати, на відміну від Лукіна, вказувати на кількість скарг, повністю задоволених завдяки її зусиллям», — говорить колишній депутат і дисидент Юлій Рибаков.
Заміну Еллi Памфіловiй на посаді уповноваженого з прав людини в Російській Федерації поки не знайдено. Про це заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Серед імовірних претендентів називають Володимира Лукіна, який займав цю посаду раніше і, згідно з законом, може зайняти її знову. На питання, чи готовий увійти ще раз у ту саму річку, Лукін відповів, що відповідної пропозиції наразі не отримував.