Надія Савченко, яку у Росії засудили до 22 років ув’язнення, незабаром може повернутися на Батьківщину. Таку інформацію з посиланням на російського посла Михайла Зурабова оприлюднили чи не всі російські ЗМІ. Зурабов узяв участь у закритій зустрічі в Києві, однак із ким він зустрічався та якими були умови угоди, він не розкриває. За словами посла, російська сторона готувалася повернути льотчицю на Батьківщину ще до 8 березня, але в Україні стався напад на російське посольство, через що прийняте рішення було змінене. Суд у Донецьку з цієї ж причини відклав слухання у справі, що, у свою чергу, підштовхнуло українку до нового етапу голодування. У Кремлі ухвалено рішення про терміни звільнення Савченко з-під варти — це відбудеться протягом найближчих двох тижнів. При цьому посол не сказав конкретно, чи йдеться просто про її повернення, чи ж про обмін на ГРУшників.
Утiм досвідчені у російських реаліях люди радять позбутися надмірного оптимізму в цій справі. Процес звільнення Савченко не буде швидким — переконані опозиційні до кремлівського режиму російські журналісти та блогери. Усе тепер залежить особисто від Путіна, але, зважаючи на особливості персони керманича Кремля, процес торгу затягнеться надовго.
Напередодні президент Петро Порошенко зустрівся з мамою льотчиці Марією Савченко. Глава держави повідомив, що українська влада для повернення Надії в Україну намагається заручитися підтримкою світу. З цього приводу він провів телефонні розмови з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном та віце-президентом США Джозефом Байденом, було скоординовано дії з міжнародними партнерами в питанні «Списку Савченко», а «проти всіх, хто причетний до організації судилища, 46 осіб, увесь світ має застосувати санкції».
Саму Надію опанував «чемоданний настрій» — розповідає сестра льотчиці. Напередодні Вірі дозволили побачитися з Надією. Полонена передала сестрі листи підтримки, які раніше отримувала з різних країн світу та навіть з окупованих територій Донбасу. За словами адвоката українки Марка Фейгіна, фізично Надія почувається дуже добре, а «22 роки — термін, який їй виписали незаконно, вона не сприймає як трагедію, не драматизує».
А ТИМ ЧАСОМ...
Учора у Верховному суді Чеченської Республіки відбувся допит свідків у справі українських політв’язнів Станіслава Клиха і Миколи Карпюка. Свідчили мама і двоюрідний брат Станіслава Клиха, рідні брати Миколи Карпюка та правозахисниця, ГО «Центр громадянських свобод» Марія Томак. За словами правозахисниці, зібрані нею в Україні два десятки свідчень про те, де насправді перебував Карпюк наприкінці 1994-го — початку 1995 року, суд відмовився переглядати. «Але без присяжних це і не мало б сенсу», — вважає правозахисниця. Томак каже, що «суддя налаштований абсолютно однозначно», а прокурори іноді озвучують суцільну брехню, зокрема про те, що Клих нібито не заявляв про тортури на етапі досудового слідства.
А тим часом російська влада, яка наполягала на російському громадянстві фігурантів «кримської справи», офіційно визнала, що режисер Олег Сенцов і активіст Олександр Кольченко є громадянами України. У повідомленні йдеться, що після надходження скарг від Сенцова і Кольченка було встановлено, що стосовно них було допущено правову помилку, отже, офіційно визнано, що вони є українськими громадянами.