Метаморфози Озерки
Один з найбільших ринків країни, який за обсягами реалізованої продукції та надходженнями до бюджетів усіх рівнів є другим після відомого всьому світу одеського «Привозу», найближчими днями піде з молотка. На приватизаційний «аукціон» буде виставлено 94,3 % акцій ВАТ «Дніпропетровський центральний ринок».
Власне, у самій приватизації такого ласого шматка, з одного боку, немає нічого дивного — інiціатива Фонду держмайна стосовно призначення в жовтні конкурсу з продажу пакета акцій «Озерки» (так ринок звуть самі дніпропетровці) цілком відповідає діючому законодавству. Але лише на перший погляд. Бо протягом цього року з ринком сталися такі круті метаморфози, що виникає чимало підозр, чи не є це черговим дерибаном, який відбувається прискореними темпами напередодні президентського часу пік? Розташована в самому центрі великого індустріального міста на вулиці Шмідта і впритул до проспекту Карла Маркса з усіма відповідними транспортними розв'язками, «Озерка», безперечно, є привабливим об'єктом для багатьох потенційних інвесторів, які на практиці по-своєму реалізовували теорію класиків про капітал, у тому числі і методами літературних героїв Ільфа і Петрова. Ось тільки далеко не всім цей пиріг по зубах, і в першу чергу тим інвесторам, які ведуть свій бізнес прозоро і у відповідності до законодавства. Адже так звані додаткові умови конкурсу оголошеного на Дніпропетровщині регіональним відділенням Фонду держмайна України фактично ставлять крапку на можливості здорової конкуренції інвесторів під час «змагань пропозицій». Принаймні в цьому переконані представники Запорізького оліяжиркомбінату — підприємства, яке має намір взяти участь у конкурсі.
Спочатку було СІЗО...
Перша «блискавка» гримнула над ринком ще минулої зими, коли співробітники «Беркута» влаштували на його території неабияке «маски-шоу». Про те, який «базар» точився навколо «Озерки» весь цей час, «УМ» неодноразово повідомляла. Нагадаємо, що тоді, перевернувши догори дном приміщення адміністрації, автоматники заарештували і запроторили в СІЗО директора КП «Центральний ринок» 64-річного Григорія Єфименка. Шановану в місті людину, депутата міськради і голову правління обласного відділення Всеукраїнської асоціації «Укрринок» забрали просто з лікарняної палати. Привід для арешту — занижена паном Єфименком протягом останніх чотирьох років плата за орендовану ринкову землю. Як би там не було, невже перебування екс-директора на нарах мало не півроку було таким уже обгрунтованим?
Відповідь, швидше за все, є досить простою: коли після численних протестів адвокатів і деяких депутатів міськради Єфименка таки звільнили з-під варти місяць тому, справу вже було зроблено. З комунального підприємства «Озерка» перетворилася на державне. Місцеві провладні ЗМІ, мало не захлинаючись, скандували «Ура!» своєрідній колективізації ринку.
Але невдовзі стало зрозуміло, що інтереси держави в цьому випадку до уваги взагалі не бралися, а були лише прикриттям для зміни власника. Інакше як пояснити прийняття рішення про приватизацію? Для зміни статусу ринку з державного на приватний все вже було готово. Новий директор «ринку соціальної справедливості» все зробив як треба — «Озерку» оцінили, чи то «уцінили», аж у 42 мільйони гривень (саме стільки складає статутний фонд). Ціна сміхотворна, адже, за інформацією газети «Голос України», лише за останні п'ять років трудовий колектив ринку вклав у його реконструкцію щонайменше половину цієї суми.
Дехто схильний порівнювати ситуацію навколо «Озерки» із нещодавною «прихватизацією» Криворіжсталі. Звичайно, ринок, навіть такий великий, — це лише піщинка у порівнянні з глибою металургійного гіганта. Але певні аналогії простежуються і полягають, перш за все, у так званих додаткових умовах конкурсу.
«Двигун торгівлі» барахлить...
Першими і поки що єдиними про нерівні умови конкурсу заявили представники Запорізького оліяжиркомбінату. На переконання цього потенційного інвестора, такі жорсткі умови встановлені тільки для того, щоб заздалегідь визначений претендент мав змогу перемогти без конкуренції. Але ж якщо «Озерка» не може бути ні комунальною, ні державною, сюди повинен прийти кращий господар, який не просто набиватиме кишені, а забезпечить реальний розвиток ринку, вкладатиме кошти на перспективу, без гонитви за негайними прибутками.
Судіть самі, нинішнє ВАТ «Дніпропетровський центральний ринок» не є монополістом на загальнодержавному та навіть регіональному ринках, як не є і стратегічно важливим підприємством. То про які додаткові умови з продажу пакета акцій може йтися?
Та, не зважаючи на це, умови чітко виписані регіональним відділенням Фонду держмайна і здаються мало не «театром абсурду». Якщо ще можна погодитися з вимогою до учасника «мати досвід роботи (не менш як 1 рік) у сфері надання платних послуг зі створення необхідних умов для реалізації сільськогосподарської продукції», то як розуміти вимогу щодо досвіду управління ринками з чисельністю торгових місць не менш як 6 тисяч? Адже, за словами члена спостережної ради Запорізького оліяжиркомбінату В'ячеслава Яцкевича, таких продовольчо-промислових ринків, з такою кількістю торгових точок в Україні узагалі не існує.
Водночас виставлений на продаж пакет акцій (94,3%), якщо врахувати статутний фонд у 42 мільйони, коштує близько 39 мільйонів гривень. У той же час запоріжці запевняють, що готові заплатити мало не втричі більше — 102 мільйони. За інформарцією члена спостережної ради ЗАТ «ЗОЖК» Анатолія Волина, дане підприємство має розгалужену мережу як пунктів закупівлі сировини, так і реалізації виробленої продукції (маргарину, олії, соняшникового шроту і саломаси). По всій Україні це близько 25 тисяч пунктів продажу. Тут впевнені, що багаторічний досвід роботи на сільськогосподарському ринку дозволить перетворити «Озерку» на взірець цивілізованої торгівлі. Зокрема, за словами представників спостережної ради, необхідно повністю замінити холодильне обладнання, відремонтувати елементи даху, провести капітальний ремонт тепломережі тощо. Вкладені чималі кошти, згідно з розробленою інвестиційною програмою, розраховують окупити за п'ять років, а за цей час створити чимало нових робочих місць.
До речі, за час піврічної «базарної революції» із заздалегідь кимось запланованим приватизаційним фінішем на «Озерці» вже склався негативний фінансовий результат. Новостворене ВАТ уже зараз боргує бюджету і кредиторам близько 90 тисяч гривень. Ті, кому це вигідно і хто створив такі передумови, поки що не відомі. Хоча слід усе ж таки простежується і дуже вже нагадує «криворіжсталівський». Адже «трусити» ринок узимку в ході спецоперації допомагали і підрозділи «Беркута» з донецькою «пропискою», чому передувало порушення прокуратурою кримінальної справи проти керівництва ринку. За збігом обставин, прокурором області є ставленик «донів» Сергій Сорокін. До того ж, як стало відомо «УМ» з конфіденційних джерел, близьких до обласної податкової, метаморфози з «Озеркою» беруть свій початок з деяких високих кабінетів Банкової, господарі яких свого часу змінили дніпропетровську прописку на київську і зараз, мабуть, готують вмістовніші валізи, адже час головного покровителя і земляка завершується.
А тим часом на Запорізькому оліяжиркомбінаті сподіваються, що «двигун торгівлі», який забарахлив, вдасться полагодити. Відповідні листи, в яких йдеться про можливі збитки для державного бюджету внаслідок безконкурентного продажу ринку, недоречність додаткових умов конкурсу, як і відсутність будь-яких роз'яснень з приводу їх встановлення тощо, були направлені голові Дніпропетровської облдержадміністрації Володимиру Яцубі та голові Фонду держмайна України Михайлу Чечетову. Відповіді поки що немає, але до кульмінації чекати вже не довго. До конкурсу залишилися лічені дні, так само як і до виборів.