Руйнівник міфів

23.03.2016
Руйнівник міфів

Історик Сергій Мироненко.

У Росії звільнили з посади директора Державного архіву, який виступав проти міфологізації історії російською владою. Найгучнішим виступом Сергія Мироненка стало оприлюднення даних про те, як у СРСР створювали міф про 28 панфіловців, повідомляє сайт «Радіо «Свобода».

Навіювати золотий сон — не його фах

Спершу Сергій Мироненко заявив, що залишив посаду директора Державного архіву Росії за власним бажанням. Потім в інтерв’ю «Радіо «Свобода» уточнив: рішення про його відхід було «колективним». Як сказав історик, який залишиться в Держархіві вже як його науковий керівник, «навіювати золотий сон» і займатися міфологізацією історії — це «не його фах».

Доктор історичних наук, професор Сергій Мироненко очолював Державний архів Росії майже чверть століття, від самого його створення 1992 року. Власне, створення цього закладу відбулося на хвилі відкритості, що настала після розпаду Радянського Союзу. Але 2015 року Мироненко наразився на критику, зокрема з боку міністра культури, коли кілька разів виступив із розвінчуванням відомої радянської героїчної історії з часів Другої світової війни, чи, як досі називають у Росії її радянсько-німецьку частину, «Великої Вітчизняної». Йдеться про так званих 28 панфіловців.

Власне кажучи, розвінчала вигадану радянськими пропагандистами історію Головна військова прокуратура СРСР іще 1948 року, але про це мало кому відомо. Мироненко в кількох публічних виступах нагадав про той документ і оприлюднив його на сайті Держархіву. Спершу, в червні 2015-го, розповідь Сергія Мироненка, що 28 панфіловців узагалі не існувало, викликала фурор і несприйняття багатьох учасників — на Всесвітньому конгресі російської преси в Москві. Пізніше увагу привернуло інтерв’ю історика «Радіо «Свобода», в якому він прямо заявив: «Це не міф, а фальсифікація, називаймо речі своїми іменами. Фальсифікація рано чи пізно завжди буде викрита. Той, хто займається фальсифікаціями, має розуміти: 10, 20, 30, може, 100 років... Узагалі завдання історії, якщо сказати коротко, — це пошук істини». «Історія і пропаганда — це різні речі», — наголосив він.

Відома в радянські часи легенда стверджувала: 28 бійців дивізії під командуванням генерал-майора Івана Панфілова під час оборони Москви восени 1941 року зупинили наступ понад 50 німецьких танків, 18 із цих танкiв знищили, і всі при цьому героїчно загинули. Розповідь про це розкрутила військова газета «Красная звєзда». Пізніше газета оприлюднила і всі 28 імен. Урешті їх посмертно нагородили званнями Героїв Радянського Союзу. Але «загиблі», дізнавшись із преси про нагороду, почали звертатися по свої зірки... «Коли шестеро з тих 28, що нібито лежать у могилі біля роз’їзду Дубосєково, з’явилися живими, як могла радянська влада не з’ясувати, що відбувається?» — запитує Мироненко.

Як нагадує історик, за з’ясування справи взялися правоохоронні органи, і врешті головний військовий прокурор СРСР склав звіт: уся історія про «28 панфіловців» вигадана, їхнього подвигу не було, а була вигадка кореспондентів армійської газети. Ба більше: один із названих загиблими і нагороджених званням Героя насправді двічі побував у німецькому полоні й обидва рази служив там у німецькій поліції, так що після його арешту і звинувачення у зраді Батьківщини його довелося позбавляти цього звання. Власне, цей випадок і став головним приводом для розслідування.

Не копирсатися, а канонізувати

При цьому Мироненко наголошує: те, що вигадкою виявилася ця конкретна оповідь, ніяк не применшує дійсного подвигу багатьох бійців «панфіловської» дивізії при обороні Москви. За даними розслідування, 16 німецьких танків знищив тоді весь полк, а не самі лише вигадані 28 героїв, а, скажімо, зі складу 4-ї роти, до якої мали належати ті 28, загинули в бою насправді значно більше людей — близько ста.

Інтерв’ю Сергія Мироненка викликало обурення міністра культури Росії Володимира Мединського. Згадавши про ще дві традиційні героїчні радянські оповіді часів тієї війни, що, як з’ясувалося пізніше, були ідеологічними фальсифікаціями, міністр заявив: «Думаю, що до епічних радянських героїв — і до молодогвардійців, і до панфіловців, і до Зої (Космодем’янської. — Ред.) — треба ставитися так, як у церкві ставляться до канонізованих святих». «Цими копирсаннями навколо 28 панфіловців нас спокушають, намагаються спотворити святі для нас речі, хочуть, щоб ми зрадили пам’ять і справи наших предків», — так Мединський прокоментував пошуки правди в інтерв’ю державній «Російській газеті». В інших своїх коментарях міністр, маючи на увазі Мироненка, наголошував: «Якщо є бажання змінити професію — ми це зрозуміємо».

Втім навіть документи не здатні розвіяти міфи й фальсифікації. У Росії продовжують знімати новий художній фільм «28 панфіловців» — цей проект виграв грант від Міністерства культури Росії на 30 мільйонів рублів — половину від запланованого кошторису. Фільм знімають уже кілька років, його вихід на екрани не раз відкладали; нині обіцяють випустити його вже цього року. Його автори відкидають звинувачення, що беруть участь у фальсифікації історії.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>