Приємний «сюрприз» чекав на польських прикордонників, які перевіряли вантажівку з польськими номерами, яка щойно без жодних проблем перетнула український кордон у Ягодині і прямувала, очевидно, до Гданська, який нині є однією з європейських бурштинових столиць. Бо під задекларованим товаром вони виявили мішки та коробки з контрабандним бурштином загальною вагою аж півтори тонни. «Сонячні камені» були переважно необроблені, різної форми і величини — від маленьких до розміром зi страусине яйце. За попередньою оцінкою, вартість знахідки сягає 24 млн. злотих (майже 5,6 млн. євро). «Такої великої незаконної партії бурштину на польському кордоні ще не було», — вражено прокоментувала знахідку прес-секретар Митної палати в місті Бяла Подляска Мажена Семенюк, додавши, що за весь 2015 рік митниця у Бялій Подлясці затримала 900 кг бурштину.
А українців така інформація уже й не дивує. За різними оцінками, в Україні нелегально видобувають від 120 до 300 тонн бурштину за рік, а обсяг тіньового ринку становить 200-300 млн. доларів. «Бурштин везуть і через Ягодин, і через інші пункти пропуску. І те, що поляки знайшли таку велику партію, свідчить лише про одне: наші бурштинщики настільки впевнені у своїй безкарності, у тому, що за все заплачено, що вже й не криються. І везтимуть далі, бо вартість кілограма бурштину в тому ж Клесові і в Гданську може становити й тисячу доларів, які мають поповнювати місцеві бюджети, а йдуть у чужі кишені. На останній сесії Волинської обласної ради було прийнято рішення про створення комунального підприємства, яке видобуватиме бурштин на законних підставах», — розповів «УМ» голова громадського об’єднання «Активіст» Костянтин Зінкевич.
Тим часом масштаби видобутку бурштину і справді вражають, про що «УМ» уже писала у попередньому номері. Як кажуть на Поліссі, нині не копає і не миє або дурний, або лінивий. Активісти «Автомайдану», які завітали до села Кухоцька Воля, свідчать, що на сільській вулиці нерідко можна зустріти підводу, яка тягне мотопомпу на «клондайк», а вік «старателів» коливається від 8 до 80 років.
Щоб якось зупинити варварське нищення природи, а головне — щоб упередити наступні «розборки» між старателями, голова Рівненської ОДА Віталій Чугунніков офіційно звернувся до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з проханням ввести в північні райони Рівненської області Нацгвардію. Втім це може дати лише тимчасовий ефект, бо без легалізації промислу є небезпека отримати на Поліссі чергову «бурштинову республіку» і справжню громадянську війну — запаси зброї в регіоні за останній час значно зросли.
Та й до Арсена Авакова у людей є питання. Зокрема, про долю 2,5 тонни бурштину, затриманих улітку минулого року. Після гучного етапування «сонячного каменя» до столиці та обіцянок оприлюднити імена «одіозного депутата П, продажних правоохоронців і чиновників» справа затихла і про долю конфіскованого каміння нічого невідомо. А йшлося, нагадаємо, про три мільйони доларів, які мали би надійти «в казну держави».
ДО РЕЧІ
Бурштин — це не єдина сировина, яку везуть з України до сусідньої Польщі, часто незаконно. Польська газета «Пульс бізнесу» повідомила, що, за результатами минулого року, Польща стала четвертим виробником меблів у світі (6,3 відсотка участі у світовому ринку). Лідирують Китай, США та Німеччина, яка, до речі, є також основним імпортером меблів iз Польщі, оскільки вони дешевші за місцеві. З середини 90-х років обсяги виробництва меблів у Польщі зросли вдев’ятеро. 90 відсотків меблевої продукції Польща експортує, переважно до країн Європи. Але виробники намагаються захопити й інші ринки, передусім США, арабських країн та Азії. Президент Польської торгової палати меблевиків Ян Шинака наголошує, що пропозиція Польщі в цьому секторі надзвичайно багата. У меблевій промисловості в Польщі працює близько 160 тисяч осіб.
Польські статистичні органи не вказують у своєму звіті, звідки ж виробники отримують сировину, оскільки країна бідна на ліси, а ті, що є, перетворені у заповідники та пущі. Втім здогадатися не важко — з України, де стрімко «лисіють» лісові насадження і навіть заповідники. З 1 листопада минулого року в Україні почала діяти заборона на вивезення ділової деревини (круглий ліс та пиломатеріали), окрім сосни. А з цього року не можна експортувати i її. Проте на прикордонних залізничних станція ешелонів iз лісом не поменшало. Рівні колоди з колишніх лісових красенів вивозять уже як дрова...