До оголошення вироку суду Надії Савченко залишається кілька днів — уже наступного понеділка судді почнуть зачитувати вердикт. Наразі стан полоненої українки поступово поліпшується, вона п’є воду та вживає сухе харчування. Тим часом захисники льотчиці не сидять без діла. Напередодні вони прилетіли в Україну для зустрічі з Президентом Петром Порошенком. Глава держави подякував адвокатам за нелегку роботу і повідомив, що проводить активні консультації щодо запровадження санкційного «Списку Савченко», який «повністю підтримують міжнародні союзники України, оскільки тема внесена у порядок денний Європейського Союзу». Вчора Президент передав цей список європейським лідерам. За словами Петра Порошенка, його адміністрація вже завершила консультації з Німеччиною і отримала згоду лікарів клініки «Шаріте» здійснити візит до Росії, щоб оглянути Савченко. До медичного захисту льотчиці готові долучитись і спеціалісти Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Єдиний реальний міжнародно-правовий механізм, який дасть шанс на звільнення Савченко — це Європейський суд із прав людини, переконані українські правозахисники. «Навіть у разі якщо ЄСПЛ визнає, що права Савченко були порушені, то й тоді Росія може відмовитися виконувати рішення ЄСПЛ. Словом, долю Савченко вирішує одна людина — Путін, а він, як мстива людина iз серйозними комплексами, прагне помститися за свою ірраціональну злість на Савченко, оскільки бачить у ній втілення духу українського народу, волі України до опору»,— коментує доктор юридичних наук Олександр Мережко.
Тим часом навколо інших українських політв’язнів, яких також утримують у Росії, не вщухають пристрасті. Кримського політв’язня Олександра Кольченка, який перебуває у колонії Копейська міста Челябінськ, поставили на «профілактичний облік» як «особу, схильну до поширення екстремістської ідеології». Якщо впродовж трьох місяців Кольченко не проявить себе схильним до екстремізму і тероризму — облік знімуть.Члени Громадської спостережної комісії поширили відео, зняте ними у колонії. У ньому Кольченко розповів, що 5 березня йому зробили усну догану за відсутність нагрудного знака та за те, що не привітався зі співробітником колонії, після чого його відправили у штрафний ізолятор.
На жаль, місцезнаходження Олега Сенцова, який також фігурує у «Кримській справі», досі невідоме. За словами члена громадської спостережної комісії Росії в Челябінську Тетяни Щур, адмінiстрація ізолятора надала довідку про те, що українця етапували 4 березня, однак куди саме — тюремники повідомити відмовилися. «Маємо припущення, що його відправляють по Транссибірській магістралі. Начебто в Новосибірську його поки що не було. Ось домовилися з нашими колегами, правозахисниками, що будемо відстежувати Олега Сенцова в тих містах, де він теоретично може бути»,— каже російська правозахисниця.
А ТИМ ЧАСОМ...
Днями з полону бойовиків було звільнено трьох українців (двох військових і одного цивільного) — Григорія Завізіона, Петра Ярошевича та Вадима Петренка. Але список зниклих безвісти під час бойових дій на сході країни нараховує 693 людини, серед яких і цивільні, і військові. Терористи «ДНР» і «ЛНР» утримують у полоні 116 українських громадян, ще дев’ятеро сидять у в’язницях на території Росії. Представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко каже, що наразі для пошуку зниклих українська влада домагається допуску Міжнародного комітету Червоного Хреста на окуповані території. До слова, наступний раунд переговорів щодо звільнення заручників буде ключовим і відбудеться вже 23 березня у Мінську.