Хто б міг подумати ще кілька років тому, що українці ділитимуть робочий день на «до спеки» і «після спеки», йдучи на сієсту, як колеги в південних країнах. Мовляв, де ми, а де іспанці, наприклад. Та Міністерство соціальної політики вирішило виправити недоліки старого Трудового кодексу. Тож якщо новий документ ухвалять, то вже з квітня на українців чекають цікаві зміни у їхньому робочо-трудовому бутті.
Зокрема, як уже було сказано, в 155-ту статтю кодексу хочуть внести поправку, яка дозволить працівникам робити перерву на спеку. Іншими словами, вводиться традиційна для Південної Європи сієста, коли всі установи закриваються на перерву з 14-ї до 16-17-ї години. Профспілки поки що не в захваті від такої перспективи, адже робити перерву на 3 години і повертатися потім до роботи дуже складно. Тому, за їхніми словами, через сієсту роботодавці будуть змушені або починати робочий день набагато раніше, або закінчувати дуже пізно. Водночас українцям планують збільшити відпустку з 24 днів до 28.
Окрім цього, як повідомив міністр соціальної політики Павло Розенко, замість трьох місяців випробувального терміну тепер буде лише один, і «до того ж у документі прописують право співробітників відмовитися від виконання своїх обов’язків, якщо їм не платять зарплату у встановлені терміни або виплачують її не в повному обсязі».
Ще чим порадують чи не дуже вдосконалені статті кодексу — втратити роботу людина зможе не тільки через пиятику, прогули або розкрадання, а й у разі розголошення службової таємниці, порушення техніки безпеки і навіть ухилення від медогляду або щеплень. Окрім цього, перебувати на лікарняному, ніяк не даючи про себе знати, можна буде не чотири місяці, як раніше, а тільки два.
Щодо роботодавців, то міністерство прописало нові пункти й для них. Відтак, згідно з новим Трудовим кодексом, роботодавці повинні будуть не просто відмовляти кандидату в прийомі на роботу, а письмово обґрунтовувати свою відмову. А ще буде заборонено звільняти матерів, у яких є діти до шести років, а також одиноких матерів і батьків.
Крім того, вводиться поняття «робота вдома», і вона повинна оплачуватися, як і робота в офісі, а за невчасно виплачену зарплату роботодавці повинні будуть платити пеню, проте її розміри поки не уточнюються.