— У Словаччині обрали новий склад Народної Ради (парламенту країни). Своїх кандидатів на вибори висунули 23 політичні партії й рухи, які боролися за 150 місць в однопалатному парламенті. За законом, до Народної Ради Словаччини проходять ті політичні партії й рухи, які набрали п’ять і більше відсотків голосів.
Перемогу на виборах здобула лівоцентристська соціально-демократична партія «Смер СД» («Напрям — соціальна демократія») на чолі з чинним прем’єр-міністром Робертом Фіцо — 28,3 відсотка набраних голосів (49 депутатських мандатів), але втратила абсолютну більшість у парламенті. Чинний кабінет Фіцо був сформований нею самостійно після перемоги із 44,4 відсотка (83 мандати) на виборах 2012 року. Саме тому місцеві оглядачі назвали перемогу політичної сили Фіцо «поразкою». Друге місце посіло євроскептичне ліберальне об’єднання «Свобода і солідарність», яке підтримали 12,1 відсотка учасників голосування. Його лідер, євродепутат Ріхард Сулік заявив: якщо Роберту Фіцо не вдасться створити парламентську більшість, то він спробує створити правоцентристську коаліцію. «Ми до цього готові. Зробимо все, щоб з’явилася нова влада, яка проведе реформи вже без партії «Смер», — заявив Сулік. Третє місце посіло консервативне об’єднання OLaNO-NOVA — 11 відсотків голосів. На четвертому — радикальна Словацька національна партія з 8,5 відсотка голосів, а права націоналістична партія під проводом губернатора Банськобистрицького краю Маріана Котлеби «Народна партія — Наша Словаччина», яка виступає проти членства Словаччини в НАТО, набрала 8 відсотків голосів (14 мандатів), утричі більше, ніж прогнозували соціологи. Маріана Котлебу звинувачували у розпалюванні ненависті до ромів, однак слідство не змогло довести його провину. П’ятивідсотковий бар’єр до парламенту подолала ще одна антимігрантська партія «Ми — родина», а також партія правого спрямування «Сєть», опозиційні християнські демократи (KDH) та партія «Хід», яка представляє інтереси угорців, що є найбільшою нацменшиною в Словаччині. Тож до парламенту пройшли загалом вісім політсил, відтак попереду в країни — непроста коаліціада.
Словацький президент Андрей Кіска за підсумками парламентських виборів доручив формування уряду лідеру партії-переможця «Смер» Роберту Фіцо.
Агенція «Рейтер» наголосила, що за виборами в Словаччині пильно стежили в Брюсселі. Фіцо пообіцяв під час виборчої кампанії (як і інші партнери Словаччини по Вишеградській групі — Польща, Чехія та Угорщина), що його країна ніколи не погодиться на нав’язувані Німеччиною та керівництвом ЄС квоти на прийом біженців iз Близького Сходу та Африки. Він заявив, що в разі потреби оскаржить такі пропозиції Брюсселя у Міжнародному суді справедливості в Гаазі. Фіцо навіть не поїхав на саміт з питань міграції «Туреччина—ЄС» до Брюсселя, пославшись на складну виборчу ситуацію в країні та потребу негайного формування нової коаліції. Словаків на саміті репрезентували сусіди-чехи. Фіцо заявив Брюсселю, що стабільність у його країні потрібна ще й з огляду на те, що у другому півріччі Словаччина головуватиме в ЄС і відіграватиме провідну роль у вирішенні кризи з біженцями. Втім, на думку деяких оглядачів, останнє питання навіть відходить на другий план у зв’язку з ускладненням економічної ситуації всередині Словаччини, зокрема страйками вчителів та медсестер.
Рятівною силою Роберта Фіцо завжди була його відома політична гнучкість, вважає політичний оглядач із Братислави Мірослав Керн. «Фіцо завжди чинив так, що він є нібито проти санкцій щодо Росії, що він проти обмежень Заходу відносно Росії, але водночас діяв так, як цього вимагає уніфікована західна закордонна політика. Тобто дозволив реверсний потік газу до України, а також багато чого іншого, про що його виборці не знають, але все відповідає єдиній політиці Євросоюзу», — зауважує Керн. На його думку, в разі перемоги Фіца і його партії на виборах політика Словаччини щодо України, ймовірно, не зміниться. Ці відносини будуть стандартними, припустив словацький оглядач.