Учора в російському Донецьку відбулося чергове засідання у справі Надії Савченко, на якому вона виступила з останнім словом. Майже тиждень триває сухе голодування льотчиці, але, незважаючи на появу головного болю, тахікардію та підвищену температуру, вона все ж з’явилася у залі суду. Надія помітно схудла, втім на слуханні виглядала впевнено та мужньо. На початку своєї промови вона пояснила, що говорити буде рідною мовою та вкотре заявила, що не визнає себе винною ні в причетності до вбивства журналістів, ні в незаконному перетині кордону Росії. «Суд вкрав у мене частину життя, і я вимагаю, аби вирок був оголошений упродовж тижня. І тоді в мене буде шанс на життя. Ви можете зачитати вирок просто зараз, завтра чи максимум через тиждень. Якщо ви вирішите оголосити, що вирок буде черед два тижні, через півроку, що ж... Хочете показати свою силу — показуйте. Але пам’ятайте, що ми граємо на моє життя. Ставки високі», — сказала українка і наостанок заспівала український Гімн.
Оголошення вироку Савченко розпочнеться 21 березня і закінчиться наступного дня. «Через 12 днів ми почуємо вирок. На мою думку, він може бути тільки виправдальним. Її невинуватість було доведено не лише в суді, а й на етапі досудового розслідування. Але це був політичний процес. Я не беруся казати, чим закінчиться голодування Надії, але мені здається, що допоки не буде ухвалене рішення суду про відправку її в Україну, вона голодувати не припинить», — коментує адвокат Марк Фейгін.
Тим часом напередодні в багатьох українських містах відбулися акції на підтримку Надії Савченко. У столиці кілька сотень киян та жінки-депутатки з об’єднання «Рівні можливості» з вимогою «Надії волю!» колоною пройшли від Міністерства оборони до російського посольства. Активісти передали працівникам амбасади петицію з вимогою негайно звільнити українку-військового офіцера. Підтримати льотчицю намагалися і в Москві, втім місцева поліція акцію визнала незаконною і затримала 35 осіб.
Прискорити звільнення Надії намагаються не лише пересічні громадяни українських та європейських міст. Держсекретар США Джон Керрі та віце-президент США Джо Байден закликали Росію зробити «правильний вибір» — звільнити Надію, яка стала «символом української національної гордості і сили». На захист льотчиці висловилися й низка європейських дипломатів, звернення щодо українки підписали близько 270 відомих громадських діячів із 20 країн світу. Серед тих, хто підписав петицію, лауреати Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич та Ельфріде Єлінек, письменник Томас Венцлова, колишній міністр закордонних справ НДР Маркус Мекель, колишній прем’єр-міністр Бельгії Гі Вергофстадт. «Російська влада зробила посміховиськом громадянські права, міжнародне право і свою власну Конституцію. Наша здатність врятувати їй життя буде перевіркою ефективності міжнародної дипломатії та нашої прихильності до європейських цінностей», — йдеться у зверненні
Звернулася до світових лідерів із закликом врятувати дочку й мати льотчиці Марія Савченко. «Врятуйте мою дитину. Допоможіть мені, мамі, якій уже 78 років... Допоможіть їй вийти з цієї тюрми... Докладіть усі сили! Росія — це тюрма всіх народів. Тому прошу вас, застерігаю, щоб більше не потрапляли наші діти в тюрми Росії. Прошу: допоможіть», — закликала пані Марія.
А ТИМ ЧАСОМ...
Російські правозахисники повідомляють, що засудженого кінорежисера Олега Сенцова, який чекав у слідчому ізоляторі в місті Челябінськ на етапування до Якутії, вже відправили до місця відбування покарання.
А в Польщі під час церемонії вручення кінопремії «Орли» кінематографісти закликали Путіна звільнити Сенцова. Заклик зі сцени зачитав глава Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський. Гості церемонії, що сиділи в залі, підняли жовті аркуші паперу з написами «Свободу Олегу Сенцову» на різних мовах світу. До заклику приєднався голова Європейської кіноакадемії Маріон Дерінг, котрий заявив, що наступний великий кінофестиваль у Польщі проходитиме у Вроцлаві ще цього року. «Сподіваємося, що там iз нами буде Олег Сенцов. Можна сказати, що це мрії, але ніхто не може заборонити нам мріяти. Якщо Росія не звільнить Сенцова, ми будемо знову і знову нагадувати про нашого колегу», — сказав Маріон Дерінг.