Французькі вчені з Інституту Пастера в Парижі заявляють, що встановили зв’язок між вірусом Зіка і синдромом Гієна-Барре. У дослідженні, опублікованому 29 лютого в британському інтернет-журналі «Ланцет», iдеться про аналіз даних спалаху вірусу Зіка у Французькій Полінезії 2013-2014 років. Дослідники за його підсумками заявили про ризик розвитку хвороби Гієна-Барре у 2,4 випадка на кожні 10 тисяч людей, інфікованих вірусом Зіка. «У регіонах, які постраждали від вірусної епідемії Зіка, ймовірно, побачимо значне збільшення кількості хворих iз серйозними неврологічними ускладненнями», — цитує «Радіо «Свобода» провідного дослідника Інституту Пастера Арно Фонтане.
Синдром Гієна-Барре спричиняє послаблення м’язів, у складних випадках можуть виникнути навіть проблеми з диханням, які потребують негайної лікарської допомоги. В осіб iз послабленою імунною системою синдром може викликати параліч і навіть смерть. У вагітних жінок вірус може вражати плід, внаслідок чого виникають вроджені вади разом із мікроцефалією (малоголовістю), а то й призводити до смерті дитини. Медики констатують, що в Полінезії порушення дихання різної тяжкості проявилися у 20 відсотків хворих, а 5 відсотків заражених померли.
Вірус Зіка, який викликає серйозні вроджені дефекти, нині найбільше шириться Латинською Америкою. Всесвітня організація охорони здоров’я назвала його загрозою планетарного масштабу. Захворювання вже почало мандрувати Європою і наближається до наших кордонів. Перші два випадки зараження вірусом Зіка виявлено у Чехії, повідомив у четвер на минулому тижні чеський міністр охорони здоров’я Сватоплук Нємечек. Вірус знайшли у чоловіка і жінки, які повернулися з Карибських островів.
У Бразилії на цей час зареєстровано вже півтора мільйона випадків захворювання. Комарі виду Aedes aegypti або Aedes albopictus (тигрові комарі) вже рознесли вірус на 36 країн, 28 iз яких перебувають у Південній чи Північній Америках, де вірусом впродовж останнього року заразилися від трьох до чотирьох мільйонів людей. У зв’язку з загрозливою ситуацією, президент США Барак Обама минулого тижня звернувся до Конгресу з офіційним поданням про виділення 1,9 млрд. доларів на боротьбу з вірусом Зіка в Латинській Америці. Ці гроші пропонують взяти з невикористаного фонду в приблизно 2,7 млрд. доларів на боротьбу з вірусом Ебола, який вдалося приборкати.
Навіть Папа Римський Франциск, який від імені всієї Католицької церкви виступав проти таких протизаплідних заходів, як презервативи, заявив під час перебування в Мексиці, що такі обмеження можна послабити з огляду на стрімке поширенням вірусу Зіка, який передається також і статевим шляхом. Кубинський лідер Рауль Кастро повідомив про залучення дев’яти тисяч військовослужбовців для винищення скупчень комарів, які переносять вірус. До них також долучилися співробітники національної поліції Куби.