Раритетна книга, що була видана через чверть століття після смерті Кобзаря, увесь цей час «мандрувала» по різних приватних колекціях. Її останні власники цього року зібралися в еміграцію. Але, розуміючи, що подібні пам'ятки історії мають залишатися на батьківщині, запропонували книгу місту. Викупити її погодився один із харківських благодійних фондів. Причому за досить пристойні гроші. Тобто суму, яка співмірна з ціною престижного автомобіля. Цей же фонд узяв на себе обов'язок оплатити реставраційні роботи, оскільки «Гайдамаків» за майже 120 років кочового життя таки добряче зачитали власники фоліанта.
Ця книга від самого початку вважалася рідкісною, адже її видано було в дорогій ювілейній оправі тиражем всього лише сто примірників. На думку фахівців, з тієї сотні до нас дійшли лише одиниці, але й вони можуть бути за кордоном. Для українців же це видання має велику цінність і з тієї причини, що півсотні ілюстрацій до нього виконав теж наш співвітчизник Афанасій Сластіон. Художник особисто слідкував за процесом друку, власноручно поправляючи сторінки на друкарських пластинах.
Перепродаж «Гайдамаків» цими днями поклав край їхній приватній історії: книга зайняла місце на полиці бібліотеки Національного університету імені Василя Каразіна. До того ж поруч з іншими виданнями поеми, які побачили світ ще за життя Кобзаря. Найстаріша бібліотека міста як почесне сховище для фоліанта була обрана не випадково. Через кілька місяців перший університет України відзначить свій 200-річний ювілей. Тому можна вважати, що раритетна книга стала розкішним подарунком вузу від меценатів.