У невеликій кухні харківської зйомної квартири розмістився цілий кондитерський цех iз випікання пряників: різноманітної форми, кольорів і зображень, від рибок та сердечок до героїв мультфільмів, зокрема дитячих улюбленців — жовтих невгамовних посіпак. Саме у виготовленні таких солодощів знайшла своє нове покликання і шанс почати життя заново луганчанка Катерина Самарська-Сагайдаченко. «Уявіть, я приїхала і просто сіла в орендованій квартирі. Без офіційної роботи. Мені треба було чимось зайняти себе, щоб не впасти у зневіру, — розповіла Катерина в одному інтерв’ю. — І я повністю пішла в кулінарію. Ще живучи в Луганську, часто пекла торти для рідних, друзів. Це було красиво, цікаво. Завжди намагалася здивувати. І ось я переглянула безліч рецептів і роликів в інтернеті з кондитерської справи і почала випікати печиво та кекси». Перетворити хобі на постійний заробіток допомогли спочатку друзі та знайомі, які розкуповували перші партії солодощів, але з часом бажаючих ставало все більше. І ось уже на новорічні свята Катерина випекла понад 5 тис. пряників на замовлення. За словами кондитера, величезною популярністю користується печиво з героями сучасних мультфільмів — «Посіпаки», «Свинка Пеппа», «Фіксики», вартість одного пряника варіюється від 20 до 25 грн., а тематику вибирають самі замовники.
А нещодавно дівчина отримала грант у розмірі 100 тис. грн. у рамках проекту ООН та за підтримки уряду Японії. Завдяки цьому молода пекарка змогла закупити необхідне обладнання і перебратися з уже замалої кухні в спеціальний офіс. «Я придбала два холодильники, столи для борошняних робіт та художнього розпису, піч, тістоміс, стелаж, — розповіла Катерина. — І ще можу самостійно платити зарплату двом співробітникам».
«Із того, що ми бачили, об’їжджаючи вже відкриті бізнеси, ця допомога є дійсно важливою, бо це той невеличкий поштовх, шматочок довіри людям, щоб вони знову повірили в себе і почали відновлювати те, що вони вміли колись», — прокоментувала координатор проекту ПРООН у Харківській області Вікторія Черевко. Загалом 25 переселенців-підприємців, що проживають у Харківській області, отримали грошову допомогу від ООН, загальною сумою понад 3 млн. грн.
До речі, станом на початок 2016 року на облік у Мінсоцполітики взято 1 млн. 684 тис. 815 переселенців. Із них упродовж 2015 року працевлаштовано понад 11 тис. людей і близько 500 — за січень 2016 року, повідомили в Центрі служби зайнятості.