Добро спецпризначення: як на Кіровоградщині створили центр для допомоги дітям з особливими освітніми потребами
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
У всесвітній мережі з’явилися перші кадри фільму про події в центральному парку Вінниці, що отримали назву «вінницької трагедії». Про ідею створення фільму та про те, що саме лягло в сюжет, активно пишуть закордонні ЗМІ, скажімо, нещодавно про це розповіла польська газета Slowo Polskie.
Фільм «Батькові», що знімають у канадському Монреалі, зображує реальну історію злочину НКВС наприкінці 30-х років проти українців, поляків і росіян, які мешкали у радянській Вінниці. Знімається він за однойменною поемою Аліни Бандровської, що розповідає історію життя батька письменниці Адама Бандровського.
Водночас цей фільм став режисерським дебютом полячки Діани Скаї, яка народилася у Вірменії, а сьогодні мешкає в Канаді. Із Вінницею режисера також пов’язує трагічна історія її родини. До зйомок фільму, ставши співрежисером, долучилась і відома в Польщі акторка, яка знімалась у фільмах Анджея Вайди, Кшиштофа Зануссі й популярних вітчизняних серіалах, Ліліана Коморо.
Усього одне з трагічних життів на тлі тисяч таких же...
Учителя Вінницького сільськогосподарського технікуму, молодого поета Адама Бандровського НКВС заарештував узимку 1938 року. Він — одна із тринадцяти тисяч жертв злочину проти вінницьких поляків, українців і росіян, приводом для знищення котрих стала боротьба з ворогами комуністичного режиму і «шпигунство» на користь Польщі.
Життя молодого вчителя обірвалося пострілом у потилицю після тривалих тортур. Тіло Адама Бандровського, як і багатьох закатованих НКВС, таємно поховали у братській могилі вінницького парку. Про нього та долі інших жертв сталінського режиму стало відомо лише в 1943 році, майже одночасно з розкриттям катинського злочину. На відміну від катинських поховань, у вінницьких могилах покоїлись останки тiльки цивільних, а трагедія їхнього життя й надалі залишається доволі таємничим епізодом сталінських злочинів. Вважається, що досі у вінницькому парку залишаються останки тіл закатованих тим режимом.
Близько двох років тому тут з ініціативи польської громадської організації «Кресов’яци», зокрема її голови, журналіста Юрія Войціцького та за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці відкрили меморіальні дошки, присвячені вшануванню пам’яті знищеного римо-католицького кладовища та жертв політичних репресій комуністичного режиму 1937-1938 років.
Згаданий фільм створюється під патронатом Генерального консульства РП у Монреалі, Посольства Республіки Польща у Києві і Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці. Останнє, під час збору документальних матеріалів, допомогло митцям отримати доступ до недоступних раніше джерел. Наприклад, в архіві НКВС вдалося відшукати оригінали ордера на арешт, документи слідства, смертний вирок і... рішення вже пізнішого періоду про реабілітацію Адама Бандровського.
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку. >>
Снайпер підрозділу активних дій ГУР МО України з позивним “Лектор” знищив російського окупанта кулею калібру .338LM на відстані 2069 метрів. >>
Одразу після оприлюднення скандального розслідування "Української правди" щодо вимагання грошей і знущання над військовими у 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ головнокомандувач Олександр Сирський призначив перевірку. >>
Ледь не щомісяця сироварка Лідія Корсун із Лазірок Лубенського району на Полтавщині дивує своїх покупців новими смаками й кольорами домашніх сирів. >>
Виконуючи бойове завдання в суботу, 14 грудня, загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. >>