Уже другий місяць засуджені в українських тюрмах пишуть листи з проханням перерахувати їм термін ув’язнення, скоротити строк перебування за ґратами або ж звільнити з-за ґрат. Таким чином на волю найближчим часом можуть вийти майже 70% раніше засуджених, яким (відповідно до «закону Савченко») один день у слідчому ізоляторі порахують за два дні ув’язнення. Під дію закону потрапляють усі засуджені, серед яких багато відбувають покарання за тяжкі злочини — вбивства (а це — кожний шостий засуджений), зґвалтування, крадіжки в особливо великих розмірах тощо. Наразі звільнено майже 3 тисячі засуджених, серед яких 440 осіб скоїли зумисне вбивство, 216 вчинили тяжкі тілесні ушкодження, 539 — розбій, 537 — крадіжки. Утім найближчим часом на волю вийде ще 6 тисяч ув’язнених. За інформацією пенітенціарної служби, у понад десяти тисяч засуджених уже перераховані строки утримання, майже п’яти тисячам засуджених зменшили строк покарання.
Масовим звільненням в’язнів неабияк стурбовані тюремники. Керівник Державної пенітенціарної служби Володимир Палагнюк розкритикував «закон Савченко», закликавши парламент призупинити його дію і доопрацювати. На думку чиновника, закон приймали, щоб зменшити кількість заарештованих у СІЗО, але «виходять тільки ті, які засуджені». Таким чином iз 29 СІЗО, у яких перебуває майже 16 тисяч ув’язнених, наразі вийшло лише 160 осіб. «Що стосується суті цього закону, мені він не зовсім зрозумілий і незрозумілі мотиви його ухвалення. І це, враховуючи не зовсім хорошу криміногенну ситуацію, яка є в державі зараз. Рівень злочинності, на жаль, великий. І ми зараз відпускаємо більше тисячі вбивць. Я так думаю, що цей закон дуже дорого обійдеться державі, тому що мінімум 60% звільнених незабаром повернуться назад до в’язниці. Але їхні дії спричинять нові безневинні людські жертви», — коментує Володимир Палагнюк.
Підтримують пана Палагнюка й вітчизняні адвокати, які зауважують, що «закон Савченко» слід застосовувати лише до тих, хто скоїв не тяжкий злочин. Утім у профільному комітеті Верховної Ради так не вважають. «Закон правильний. Це не огульна амністія, це акт гуманізації. Адже СІЗО не передбачає людяних умов утримання, які є в колонії, де люди можуть здійснювати прогулянки, працювати, де кращі побутові умови. Доопрацьовувати закон не плануємо», — каже член комітету Володимир Мисик.