Щороку в лютому Мюнхен перетворюється на світове місто дипломатії: цьогоріч конференція з безпеки відбулася там вже у 52-ге? У серці Мюнхена в фешенебельному готелі Bayerischer Hof упродовж трьох днів відбувалися зустрічі між партнерами та між опонентами. Конференцію відвідали близько 600 високопоставлених представників міжнародної політики, близько 30 голів держав та урядів, майже 70 міністрів оборони та закордонних справ, а також 5 голів спецслужб. Нашу країну репрезентували Президент Петро Порошенко і міністр закордонних справ Павло Клімкін.
Хоча лідери США та Росії не прибули до Мюнхена, та в останній день проведення конференції Обама зателефонував Путіну. У розмові наголосив на важливості того, щоб Москва зайняла конструктивну позицію шляхом припинення повітряної кампанії проти опозиційних сил у Сирії. Напередодні світові держави узгодили в Мюнхені мирну угоду щодо Сирії, яка почне працювати через тиждень. Кремль заявив, що Путін у розмові з Обамою наголосив на необхідності створення єдиного міжнародного фронту проти глобального тероризму. А також висловив надію на те, що влада України буде «швидше виконувати свої зобов’язання» в рамках мінського процесу з врегулювання конфлікту на Донбасі. Це була відповідь Кремля на зроблену 13 лютого на конференції заяву держсекретаря США Джона Керрі про те, що Москва не виконала свої зобов’язання в рамках мінських домовленостей, включаючи виведення російських військ з України і повернення кордонів під повний контроль Києва.
Розпочавшись з оптимізму через можливе припинення вогню в Сирії, Мюнхенська конференція завершилася зі слабкою надією. В останній день форуму багато критикували Росію. Президент Порошенко напряму назвав Путіна агресором. Сенатор США Джон Маккейн піддав різкій критиці дії Росії в Сирії та реакцію Заходу на них. Він сказав, що не вірить в успіх мюнхенських домовленостей про припинення бойових дій у Сирії за тиждень. Маккейн пояснив свій песимізм «природою наших супротивників та їхніми амбіціями», натякнувши на сирійське керівництво та Росію, яка надає Дамаску військову підтримку. «Путін не зацікавлений у тому, щоб бути нашим партнером», — впевнений Маккейн. Мюнхенська конференція показала, що Захід поки не визначився, чи вважати Росію у Сирії партнером, суперником чи противником. Маккейн визнав, що Росія фактично стала «ключовим гравцем» у сирійському конфлікті та поклав відповідальність за це на пасивний, на його думку, Захід. Його виступ кілька разів викликав оплески залу.
У Мюнхені Росія продемонструвала бажання говорити із Заходом з позиції сили, а Захід — готовність її ввічливо слухати. «Ми скотилися у часи нової «холодної війни», — ця фраза російського прем’єра Дмитра Медведєва може увійти в історію. До цього і російські лідери, і західні політики заперечували, що прохолода у відносинах між Росією і Заходом, яка сталася після анексії Криму, — це поновлення «холодної війни». Останні й досі так вважають. Державний секретар США Джон Керрі зазначив, що «холодна війна» у минулому. Його німецький колега Франк-Вальтер Штайнмаєр відзначив, що зрозумів слова Медведєва не як констатацію факту, а як попередження.
На відміну від російського прем’єра, який виголосив на конференції жорстку та безкомпромісну промову, більшість західних лідерів явно уникали цього. Агресивною та зверхньою назвали поведінку російської делегації на Мюнхенській конференції американські делегати – сенатор Джон Маккейн та колишній сенатор Джо Ліберман. «Дмитро Медведєв приїжджає сюди і попереджає нас, Захід, що ми не повинні допустити початку нової «холодної війни». Це притому, що саме вони, росіяни, власними руками загарбали Крим, досі мають війська в Україні, а тепер ще знову надіслали війська на Близький Схід», — сказав сенатор Джо Ліберман. Захід і надалі шукає підхід до Росії у нових геополітичних реаліях і робить ставку на дипломатію та деескалацію. Це теж один із підсумків Мюнхена-2016...