На останній сесії Вінницької обласної ради не на жарт розгорнулася дискусія щодо питання про відставку уряду та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. В результаті рада все ж ухвалила звернення до Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної ради та інших обласних рад України з вимогою уряду зійти з владної арени.
Ліва рука не звітує перед правою
Нагадаємо, перші претензії до столичної влади від офіційної Вінниці прозвучали на початку нинішнього року. Це коли автори вияву турботи про людей, сплагіативши у місцевого тарифного Майдану претензії до нинішніх керманичів та завбачливо розігнавши його, прийняли на сесії міської ради звернення до Кабінету Міністрів та парламенту з вимогою не скасовувати безкоштовний проїзд та зменшити тарифи на газ.
До речі, вже в лютому споживачі газу отримали платіжки із захмарними, не реальними навіть для небідних сімей сумами, що, за версією місцевих газопостачальників, насправді є просто технічним збоєм комп’ютерів, через які робились розсилки. Однак, як може пенсіонерка з пенсією 1,5 тисячi гривень платити за 2-кімнатну квартиру 2 тисячі гривень — питання, що ним однаково переймаються як у Вінниці, так і в Житомирі, Хмельницькому тощо. У Вінниці кажуть, що тут, мовляв, своя ситуація, децентралізаційна. Подейкують, що «Вінницягаззбут» оскаржив у суді занижені тарифи. І тепер, завдяки виграній справі, самостійно їх підвищив. Увесь минулий рік споживачі платили чесно, згідно з рахунками, за що й отримали «по заслузі»: «борг» більше тисячі гривень iз кожної квартири.
Ну а на згаданій сесії обласної ради розігралась друга частина «марлезонського балету»: розглядалися проекти рішення щодо звернення до Верховної Ради з вимогою відставки уряду та Прем’єр-міністра, запропоновані депутатом ВО «Свобода» Валерієм Скрипником та від фракції БПП «Солідарність» — переформатування уряду, і тільки після того, як Кабмін надасть звіт про свою діяльність.
Протанцювати в решеті
Відомо, що є конкретна установка від Президента, яку він, у свою чергу, отримав нещодавно від 11 дипломатів країн «великої сімки» (Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великої Британії і США), котрі висловили свою позицію із рішучістю кіношного Глєба Жеглова («Злодій має сидіти!»), однозначно сказавши, що Яценюк і надалі мусить залишатись у кріслі Прем’єр-мiнiстра.
Гостра дискусія розгорнулась через пропозицію «порошенківців». Так, «свободівець» Валерій Скрипник заявив, що складається враження, ніби запропонований депутатами від БПП додаток писав сам Володимир Гройсман.
«Усі дії уряду зводяться до одного: вони вміють брати кредити та заробляти на курсі валют. Українцям збільшили тарифи. І що, ці гроші пішли у державну скарбницю? Ні! Вони осіли в кишенях олігархів, яким належать облгази та обленерго. Як каже наш «багаторазовий камікадзе», тарифи завищені, але їх компенсують за рахунок субсидій. То держава працює на олігархів? – обурювався депутат від «Свободи» Валерій Скрипник. — Тому ми наголошуємо на відставці уряду та Яценюка».
Як би там не подавалось зовні і яке б враження не складалось, але, напевне, Володимиру Гройсману сподобалося б, якби Яценюка витиснули з коридорів «високої» влади. Бо тоді він миттєво з новим опозиційним запалом почне тягнути донизу рейтинг Президента, а спікер тим часом, не будучи обтяженим владною мовчазною джентльменською угодою, — «пактом про ненапад», — знайшов би масу «тем», завдяки яким можна було б інтенсивніше нарощувати власні політичні біцепси.
Не підтримувати «поблажки для уряду, тому що це неприпустимо, враховуючи ситуацію в країні» закликала фракція «Батьківщини».
«Тому в нас і реформи не йдуть, що діють подвійні стандарти. Ми говоримо те, що від нас хочуть почути, а робимо те, що нам потрібно. Це політичне рішення», — заявив депутат-тимошенківець Сергій Лановик.
Зрозуміло, біло-сердечні пробачати Яценюку зраду не збираються?
А депутат від Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Кривешко із впізнаваною інтонацією свого партійного боса сказав: «Гнать цей уряд треба поганою мітлою!».
У результаті 63 (із 84) депутати проголосували за об’єднане звернення до Верховної Ради України. Вінницькі депутати сподіваються на те, що й інші обласні ради приймуть ідентичне рішення.