Минулими вихідними сплив термін остаточного облаштування на полігоні «Широкий лан», відведений керівництвом Генштабу ЗСУ командуванню скандально відомої 53-ї бригади. Умови утримання бійців перевіряла спеціальна робоча група Міноборони, члени якої учора мали повернутися до Києва з офіційними результатами інспекції, після чого у військовому відомстві обіцяють «організаційні та кадрові рішення». До перевірок залучили навіть працівників СБУ.
Скандал на відомому полігоні, що на Миколаївщині, трапився через те, що бійців 53-ї бригади кинули жити в нелюдських умовах: по коліно в багнюці, без умов для ночівлі, води, обігріву та гарячого харчування. Тож не дивно, що обурені відсутністю найелементарніших умов бійці третього батальйону самовільно залишили полігон «Широкий лан» і пішли з протестом на Миколаїв. Вимоги протестувальників-вояків під час особистого спілкування почув навіть начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко, який особисто прибув на «Широкий лан» минулого тижня.
Перші рішення щодо винних у неналежному облаштуванні польового табору (і це тоді, як поруч, на адміністративній межі із АР Крим, російські окупанти бряцають зброєю і підганяють десятки систем залпового вогню «Град») уже ухвалено. За словами військового прокурора Анатолія Матіоса, відкрито кримінальне провадження за фактом бездіяльності військової влади, слідчі планують заарештувати командира роти 53-ї окремої механізованої бригади, заступника командира батальйону, відповідального за тилове забезпечення, та заступника керівника оперативного командування «Схід».
Бійців, які зважилися на протест, не каратимуть, оскільки вони зробили це без злого умислу, а межі військового полігону залишили без зброї. «Мабуть, треба було на полігон відправляти бригаду поетапно. Бо неможливо перекинути таку кількість техніки і людей — і забезпечити їх усім необхідним», — вважає перший заступник військового прокурора регіону Петро Візнюк.
Проте ситуація на «Широкому лані» створила прецедент. Тож військова прокуратура вирішила провести перевірку усіх військових частин та навчальних центрів регіону. Водночас кілька офіцерів 53-ї бригади вже отримали догани та стягнення, дехто навіть попереджений про неповну службову відповідність.
А от польовий табір, завдяки протесту бійців, облаштували за кілька днів. Тепер у ньому стоять намети, всередині яких є ліжка. На підлозі дошки та піддони. Завезено буржуйки, дрова, є електрика. Бійці цілком забезпечені водою та харчуванням. Працюють польові кухні, є вбиральні, запрацювали й батальйонні лазні. У цьому минулої суботи змогли пересвідчитися запрошені до польового табору журналісти.