Учора було Стрітення. У дошкільному дитинстві це свято нам пояснювали просто — у цей день зима на одній стежці зустрічається з весною. І якщо весна виявиться сильнішою і переможе у боротьбі, казала бабуся, то зима відступить і прийде тепло. Сніги в ті роки намітали такі кучугури, що шлях на нашій вулиці «підростав» на кілька метрів і з-під нього виднілися тільки верхівки тинів. Нам хотілося весни і ми по-дитячому щиро переживали за те, аби вона справді перемогла.
Цьогоріч на Стрітення у Черкасах, Києві, інших містах було чисте небо з поодинокими хмарками і по-весняному сонячно. «Початок тижня справді порадує аномальним теплом», — говорить «УМ» начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань. За його словами, за вікном — рання весна з її невеликими морозами вночі та невеликим теплом вдень. Поступово сходить сніговий покрив, відтає ґрунт, допомагають цьому ще й дощі.
Цьогорічний холодний період тривав лише 42 дні й був найкоротшим за повоєнний період метеорологічних спостережень. Проте середня температура цього періоду становить 4,5° морозу, що в межах кліматичної норми для зими. Але синоптики чекають на тижневе потепління та похолодання в подальшому.
«Із 9 лютого середньодобова температура повітря позитивна, тобто намітився перехід температури через 0°, із чим пов’язується початок весни. Це більш як на місяць раніше кліматичних строків», — наголошує Віталій Постригань. Однак, пояснює, не треба забувати, що ранні весни не бувають дружніми і відзначаються поверненнями холодів. А в окремі роки снігонакопичення відбувалося і в другій половині лютого та у березні, як це було у недалекому 2013 році. І цього року аналіз синоптичних процесів показує, що після аномально теплої погоди в середині місяця — у третій декаді лютого зима ще проявить свій характер.
За прогнозом, наступні кілька днів лютого, завдяки надходженню теплого повітря з південних широт, очікуються дуже теплими як для цього часу та без опадів. Денні температури підвищуватимуться до 10-12° тепла, нічні температури теж будуть позитивними. Із 18 лютого дещо похолодає, на 3-5°, а з 20 лютого, із проходженням холодного фронту, можливі опади переважно у вигляді снігу. Тривала, хоч і мало інтенсивна, відлига призвела до руйнування льодоставу на річках, помітне буде невелике зростання рівнів води.
Тим часом у небі поблизу Києва ще минулої п’ятниці поверталися з теплих країв гуси.